Je to již déle než měsíc, co epidemie koronaviru vytěsnila naše setkávání s uměním do virtuálního prostoru. Milujete výtvarné umění, ale od stálého sledování monitoru či displeje vás již pálí oči? Potom máme pro vás tip: vyzkoušejte podcasty o umění.

Podcasty jsou série audiozáznamů, umístěné na internetu a určené k bezplatnému online poslechu. Jednotlivé podcasty jsou zaměřeny k určitému tématu či oboru a  jejich pokračování obvykle vycházejí periodicky. Podcast je možné přirovnat k tematickému rozhlasovému seriálu, který jste si vybrali podle vlastního zájmu a který posloucháte právě tehdy, kdy máte chuť a čas. V českém prostředí jsou podcasty platformou, která vznikla poměrně nedávno a teprve se rozvíjí. Leaderem v oblasti podcastů o výtvarném umění je u nás Český rozhlas Vltava a jeho pořad Reflexe: Vizuální umění! Pozvolna se objevují nově zakládané (či vlivem epidemie znovu oživené) podcastové kanály některých muzeí umění a galerií.

online06 04

 Obr. 1.  Hieronymus Bosch: Zahrada pozemských rozkoší, 1503-04, Museo del Prado, Madrid

 

Podcasty o výtvarném umění v češtině:

 

Reflexe: Vizuální umění!

 reflexe vizualniumeni

autor podcastu: Český rozhlas Vltava

frekvence nových epizod: 1x týdně (aktuálně se nevysílá, poslední epizoda vydána 10. 3. 2020)

délka epizody: 45 minut

archiv podcastu: Český rozhlas Vltava (web)

Hlavním zaměřením tohoto podcastu je výtvarné umění, občas i architektura či kulturní dění obecně. Jedná se o moderované pořady, pro něž je typický analytický přístup ke zpracovávané látce. Často poukazuje na souvislosti české a světové kultury. Vybraná témata a kulturní fenomény jsou mapovány hlouběji a podrobněji.

 

ArtCafé

artcafe

autor podcastu: Český rozhlas Vltava

frekvence nových epizod: každý všední den

délka epizody: 60 minut

archiv podcastu: Český rozhlas Vltava (web)

Výtvarné umění je pouze jeden z tematických okruhů, kterému se tento pořad věnuje. Programovou náplň tvoří zajímavosti ze světa kultury, podtitulem podcastu je „Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud“. Nechybí tak rozhovory s protagonisty tuzemské i zahraniční kulturní scény, ani informace o blížících se akcích a kulturním dění, příspěvky jsou proložené hudebními vstupy. Tento podcast se vysílá od října 2017,  volně navazuje na původní programovou řadu Českého rozhlasu, která byla vysílána pod názvem Čajovna.

 

Na dotek Petra Viziny

 na dotek petra viziny

autor podcastu: Aktuálně.cz

frekvence nových epizod: 1 x týdně

délka epizody: 30 minut

archiv podcastu:SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts, Spotify   

Podcast se vysílá od počátku roku 2020, server Aktuálně.cz rozšířil svou zpravodajskou sekci o novou platformu v podobě podcastů o kultuře. Programovou náplní podcastu jsou rozhovory se zajímavými a inspirujícími osobnostmi, které odhalují svůj osobnější rozměr. Výtvarné umění je tedy pouze jedním z kulturních témat, kterému se podcast věnuje, avšak některé příspěvky o výtvarném umění vznikají za podpory GHMP.

 

Podcast Muzeum umění Olomouc

 muo

autor podcastu: Muzeum umění Olomouc

frekvence nových epizod: nepravidelná, cca 2-3x měsíčně

délka epizody: různá (cca 30 minut až 100 minut)

archiv podcastu: MUO (web)SpotifySoundcloud

Podcast Muzea umění Olomouc se dělí do tří tematických okruhů: Talk show Davida Hrbka (moderované rozhovory), Slavnostní zahájení výstav (záznamy z vernisáží), Návštěvy ateliérů a rozhovory s umělci (promluvy umělců, tematicky zejména o vlastní tvorbě a životních osudech).

 

GHMP Podcast

 ghmp pocast

autor podcastu: Galerie hlavního města Prahy

frekvence nových epizod: nepravidelně

délka epizody: 45 minut

archiv podcastu: GHMP (web)SoundcloudSpotify

Podcast Galerie hlavního města Prahy zatím zveřejnil jen první díl – záznam živého moderovaného rozhovoru před publikem. Jedná se o rozhovor s dvojicí fotografů Lukášem Jasanským a Martinem Polákem, který se váže k výstavě J/P/K Jasanský Polák Karny. GHMP na svých webových stránkách uvádí, jak podcasty vzniklé ve spolupráci s pořadem Na dotek Petra Viziny, tak i vlastní sérii GHMP Podcast.

 

DSC gallery

 dsc gallery

autor podcastu: DSC gallery

frekvence nových epizod: 1 - 2 x týdně

archiv podcastu: Spotify Facebook (aktuální informace o epizodách a hostech podcastu) 

Obsahem podcastů jsou rozhovory s umělci o jejich životě a tvorbě. Rozhovory jsou moderovány galeristkou Karolínou Juřicovou z DSC Gallery. Anotace k jednotlivým epizodám a představení hostů je možné sledovat na Facebooku galerie.

 

8smičkast

 8smikast

autor podcastu: 8smička - zóna pro umění

frekvence nových epizod: cca 1 x měsíčně

délka epizody: 30 minut

archiv podcastu: 8smička (web)

Tento podcast přináší posluchačům kurátorské komentáře pořádaných výstav a neformální rozhovory s osobnostmi ze světa umění. Programová série příspěvků pod názvem Cooking, jež zastřešuje neformální rozhovory o umění vedené s umělci i kurátory při vaření, vznikla v návaznosti na tradici společného vaření týmu 8smičky během přípravy pořádaných akcí.

 

Předchozí části seriálu:

Výtvarné umění online I: Prezentace stálých sbírek 

Výtvarné umění online II: Zaostřeno na sociální média

Výtvarné umění online III: Zaostřeno na YouTube

Výtvarné umění online IV: Google Arts & Culture

Výtvarné umění online V: Velikonoční vydání