V druhém pokračování našeho výběru online aktivit výstavních institucí se vedle internetu zaměřujeme také na sociální sítě. Sociální média jako moderní platforma, která umožňuje institucím pružně reagovat na současnou situaci, poskytují dostatečný prostor nejen pro vlastní prezentaci, ale i pro realizaci nejrůznějších projektů. Přestože jsou výstavní prostory zavřené, virtuální prostředí dovoluje veřejnosti užít si výtvarné umění alespoň zprostředkovaně z pohodlí domova.
#Rouškyvšem
Moravská galerie, Národní galerie a některé další kulturní instituce se aktivně zapojily do hnutí #RouškyVšem a #ŠijeCeléČesko a sdílejí na sociálních sítích své příspěvky v duchu motta Moje rouška chrání Tebe, Tvoje rouška chrání mne. Není tudíž neobvyklé spatřit roušku i na obličeji známého obrazu či sochy...
Co se ve skutečnosti děje za zavřenými dveřmi galerií?
Hledají se nové možnosti, jak širokou veřejnost oslovit na dálku, a oprašují se staré a dříve poněkud opomíjené digitalizované materiály. Přesun do virtuálního prostoru je motivován především snahou zůstat v kontaktu s návštěvníky. V prostředí sociálních médií se výtvarnému umění daří, využívá se možnosti sdílet obrazový materiál i multimediální obsah. Instituce z oblasti výtvarného umění na sociálních sítích sdílejí následující typy příspěvků:
- fotoreportáže z určité výstavy – formou zveřejnění rozsáhlejšího alba fotografií z dané expozice
- videozáznamy komentované prohlídky či přednášky
- online seriály představující jednotlivá díla ze sbírky dané instituce
- materiály pro aktivity s dětmi, včetně soutěží či DIY videa (výtvarná dílna online)
- sdílení zajímavých článků a užitečných tipů z online dění ve světě umění
Podrobný přehled online projektů podle kulturních institucí:
Galerie hlavního města Prahy
projekt: FOTOREPORT ONLINE
kde: Facebook
Fotoreportáže z výstav Galerie hlavního města Prahy. Postupně jsou zveřejněňována obsáhlá alba fotografií z vybrané výstavy.
- Album 44 fotografií z výstavy Devětsil 1920-1931
- Album 45 fotografií z výstavy Bedřich Dlouhý: Moje Gusto
Muzeum hlavního města Prahy
projekt: Pro děti na doma
kde: web
Speciální sekce webových stránek určená pro děti - obsahuje pracovní listy, omalovánky, vystřihovánky a pod. Nové materiály budou zveřejňovány každou středu. Upoutávky na nové materiály se objevují i na Facebooku.
projekt: Dějiny Prahy za školou
kde: web
Speciální sekce webových stránek, kde se každou středu objevují nové materiály související s historií Prahy a exponáty Muzea hlavního města Prahy. K materiálům jsou připraveny i soutěžní úkoly, za které je možné získat hodnotné ceny. Výherci budou pravidelně zveřejňováni na Facebooku.
DOX
projekt: Komentované prohlídky výstav
kde: YouTube
DOX na svém Youtube kanálu zveřejňuje komentované prohlídky výstav, které se konaly v jeho prostorách. Patří mezi ně například i čtyřicetiminutové video „Výstavou O létání a jiných snech s Petrem Sísem“, díky kterému je možné si důkladně připomenout tuto úspěšnou výstavu.
Muzeum umění Olomouc
projekt: prezentace stálých sbírek
kde: web
Prezentace stálých sbírek Muzea umění Olomouc zahrnuje reprezentativní výběr z fondů Muzea moderního umění, Arcidiecézního muzea Olomouc a Arcidiecézního muzea Kroměříž a umožňuje vyhledávání podle několika kritérií.
projekt: Století relativity I
kde: web
Virtuální prohlídka stálé expozice Století relativity I je součástí mezinárodního programu Google Arts & Culture. Prezentace stálé expozice MUO v současnosti není zcela aktuální, ale obsahuje všechna klíčová díla.
projekt: Central European Art Database (CEAD)
kde: web
Projekt CEAD si klade za cíl vybudovat dynamickou on-line databázi výtvarného umění a kultury poválečné střední Evropy. Obsah databáze je zaměřen především na kulturní scénu a umělecké projevy v zemích Visegrádské skupiny. Najdete tu nejrůznější umělecká díla, rozhovory s autory i dokumentární filmy.
Galerie výtvarného umění v Ostravě
projekt: TOP100
kde: web
Projekt představuje 100 vybraných uměleckých děl různých období ze stálé sbírky Galerie výtvarného umění v Ostravě.
projekt: Zisky
kde: web
Projekt prezentuje umělecká díla, pořízená do stálé sbírky GVUO v posledních letech.
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
projekt: OGV dětem – Otevřená výzva pro děti
kde: Facebook & web
Otevřená výzva dětem spočívá ve vyhlášení série tvořivých úkolů, které jsou svým tématem spojeny s uměleckými díly ze sbírek galerie. Nové úkoly jsou zveřejňovány každý druhý den, výzva potrvá až do 12. dubna. Fotografie výtvorů mají být kdykoliv během této doby zaslány na email galerie. Výzvy se mohou účastnit všechny děti bez ohledu na to, kde bydlí, nebo kde se zrovna nachází.
projekt: UMĚNÍ NEUTEČEŠ!
kde: Facebook
Online seriál příspěvků, ve kterých je vždy představeno určité umělecké dílo, včetně krátkého komentáře kurátora.
GASK - Galerie Středočeského kraje
projekt: Online prohlídka výstav, záznamy přednášek
kde: YouTube
GASK na svém YouTube kanálu sdílí online prohlídky výstav a jsou zde k nalezení i záznamy dřívějších přednášek. Nově je možné si prohlédnout například video-prohlídku výstavy Jiří Trnka / V zahradách imaginace či kurátorský komentář k výstavě ARTIKL / 7 let s uměním.
MUD Benešov
projekt: RANNÍ MUDovka
kde: Facebook
Každé ráno představuje seriál příspěvků na Facebooku pod názvem RANNÍ MUDovka jedno dílo ze sbírky MUD Benešov. Umělecké dílo je krátce kurátorsky popsáno, doplněno medailonkem autora a uveřejněna je obvykle i informace, jak se dostalo do sbírky MUD.
projekt: #dílna MUD
kde: Instagram
Jedná se o online výtvarnou dílnu, která využívá formát Instagram Stories. Je primárně zaměřena na představení výtvarných technik a pomoc rodičům při vytváření zajímavých aktivit pro děti. Tematicky navazuje na projekt RANNÍ MUDovka. V prvním příspěvku byla vyhlášena soutěž, jejímž smyslem je sdílet výtvory dětí v online prostoru pod značkou #dílna MUD. Nevýhodou formátu Instagram Stories je omezená platnost zveřejnění příspěvku.
8smička - zóna pro umění, Humpolec
projekt: Foto procházka výstavou Bylo nebylo nebylo bylo: Sklo
kde: Facebook
Album 24 fotografií z výstavy Bylo nebylo nebylo bylo: Sklo.
Autor: Redakce
Dakší části seriálu:
Výtvarné umění online I: Prezentace stálých sbírek
Výtvarné umění online III: Zaostřeno na YouTube