V třetí části našeho seriálu, mapujícího online aktivity výstavních institucí, věnujeme zvláštní pozornost videozáznamům sdíleným na YouTube. Videozáznamy slouží nejčastěji k prezentaci expozic a dokumentaci doprovodných aktivit k výstavám (rozhovorů, diskuzí, přednášek, komentovaných prohlídek). V některých případech se videozáznamy stávají součástí náročnějších vzdělávacích projektů.
Podrobný přehled online projektů podle kulturních institucí:
Národní galerie Praha
projekt: Restaurování
Série příspěvků, která si klade za cíl představit určité umělecké dílo s důrazem na restaurátorské práce. Základní informace o tomto procesu jsou doplněny odborným výkladem o díle.
Galerie hlavního města Prahy
projekt: Videozáznamy
kde: YouTube
Galerie hlavního města Prahy prezentuje na svém YouTube kanálu rozhovory s umělci, diskuse k výstavám a videozáznamy performancí, realizovaných v rámci doprovodných programů výstav.
Muzeum hlavního města Prahy
projekt: Filmy z výstav a expozic
kde: YouTube
Na svém oficiálním YouTube kanálu nabízí Muzeum hl. m. Prahy virtuální průvodce vybranými výstavami a dokumentární videozáznamy s výstavami související.
CAMP - Centrum architektury a městského plánování
projekt: CAMPuj Online
kde: různé platformy
- YouTube (archiv přednášek)
- web (webová aplikace Dvě Prahy)
- Spotify, Apple Podcasts, Soundcloud (podcast Zkouška sirén)
Alternativní virtuální program CAMPu počítá nejen se zveřejňováním přednášek na YouTube, ale i s jejich živým streamováním. Nabízí k poslechu pravidelné podcasty z cyklu Zkouška sirén a k online prohlídce je určena webová aplikace Dvě Prahy.
Czech Photo Centre
projekt: Výstava přichází k vám domů
kde: YouTube
Online komentovaná prohlídka výstavy zahraničních umělců - Peter Delaney (Jižní Afrika) a Rob Cottle (velká Británie), doplněná českými titulky v případě promluv zahraničních autorů.
Meetfactory
projekt: komentovaná prohlídka online
kde: Facebook
Záznam živého streamu komentované prohlídky výstavy The New Dictionary of Old Ideas (v anglickém jazyce).
Galerie Rudolfinum
projekt: Galerie Rudolfinum ONLINE
kde: web & Facebook & Instagram
Na svých sociálních sítích sdílí Galerie Rudolfinum online seriál příspěvků s fotografiemi děl z výstavy Michaëla Borremanse The Duck a souvisejícími doprovodnými informacemi. Plánuje také videorozhovory s umělci a edukativní projekty pro dospělé. Zatím je k dispozici videozáznam David Claerbout: The Laziness of Action pouze v anglickém jazyce.
projekt: ARTPARK KLIK
kde: Facebook
V podstatě se jedná o přesunutí edukačně-relaxační aktivit Artparku na Facebook. Pod heslem KLIK jsou zveřejňovány tipy pro aktivity a kreativní činnosti s dětmi.
Moravská galerie v Brně
projekt: Artotéka Moravské galerie
kde: YouTube
Cyklus rozhovorů s osobnostmi, dostupný v českém a anglickém jazyce. Na oficiálním Youtube kanálu Moravské galerie v Brně lze kromě Artotéky nalézt i pozvánky na výstavy a akce, reportáže z výstav a videoprohlídky vybraných výstav této instituce.
Dům umění města Brna
projekt: Brno Artists in Residence, Záznamy
kde: YouTube
Cyklus krátkých medailonků, které přestavují dílo a tvorbu daného umělce s rezidenční pobytem. Videozáznamy doprovodných akcí (diskuze, přednášky) k výstavám.
Vila Tugendhat
projekt: virtuální prohlídka
kde: web
Interaktivní virtuální prohlídka památky nabízí pohled do 31 míst, která na sebe pohledově navazují. Je tedy možné se pohybovat z místnosti do místnosti a k zajímavým předmětům si si přečíst popisky, které jsou k dispozici společně s detailní fotografií.
Muzeum umění Olomouc
projekt: Tvoříme doma (v rámci Bez názvu. Nedatováno)
Edukátoři Muzea umění Olomouc se zapojili do projektu Bez názvu.Nedatováno, který si klade za cíl přinášet výukové materiály pro výtvarnou výchovu. Pro děti jsou připravovány edukační klipy a pravidelně zveřejňovány nové pracovní listy s aktivitami, jež je možné realizovat i v podmínkách domácí karantény.
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
projekt: Prostor Zlín
kde: web
Digitalizovaná podoba stálé expozice Prostor Zlín. Je možné ji procházet podle tematických celků či vyhledat konkrétní dílo. Umělecká díla jsou opatřena rošířenými popisky.
Západočeská galerie v Plzni
projekt: Představení vybraných děl online
kde: Facebook
Umělecká díla z výstavy Od práce k zábavě. Podoby volného času v umění 19. století jsou prezentována v seriálu příspěvků na Facebooku formou fotografie a doprovodného kurátorského textu.
projekt: virtuální prohlídky výstav
kde: YouTube
Svým rozsahem poměrně malý - nicméně zajímavý - cyklus videí, jejichž předmětem je virtuální prohlídka dané výstavy.
Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
projekt: FUDSTREAM
kde: YouTube
Cyklus online přednášek pro studenty a příznivce FUD Univerzity J. E. Purkyně. Nové videozáznamy jsou zveřejňovány každý pracovní den mimo pátek. Obsahové rozpětí cyklu je poměrně široké - mimo aktuálních přednášek pedagogů fakulty by měly do rámce tohoto projektu spadat také moderované diskuse s externími hosty - umělci, designéry, teoretiky umění a designu, kurátory, filozofy a novináři.
8SMIČKA - zóna pro umění
projekt: komentovaná prohlídka výstavy Bylo nebylo nebylo bylo: SKLO
V minulém díle našeho seriálu jsme informovali o zveřejnění obsáhlého alba fotografií z této výstavy na Facebooku 8smičky, nově je možné si prohlédnout videozáznam s komentovanou prohlídkou této výstavy.
Autor: Redakce
Předchozí části seriálu:
Výtvarné umění online I: Prezentace stálých sbírek
Výtvarné umění online II: Zaostřeno na sociální média