Na čtyři týdny trvající protiepidemická opatření zareagovaly již prakticky všechny galerie zvýšenou iniciativou ve virtuálním prostoru. Galerijní instituce, které svou online prezentaci dosud spíše zanedbávaly, se probudily k činnosti, zatímco ty ostatní obohatily své prezentace o čerstvé digitální záznamy, případně představily zcela nové nápady. Ukazuje se, že přes všechno zlé může koronavirus přinést do světa umění i něco dobrého...
Z hlediska obsahového lze vysledovat výrazný trend zpřístupňování výstav i sbírek v online prostoru. Forma virtuálních prohlídek se různí – od podrobné fotodokumentace, přes videoprohlídky (mnohdy komentované kurátorem výstavy) až po 3D virtuální zážitek, který připravila galerie NoD.
Edukační programy se rovněž digitalizují a často kladou důraz na to, aby se jejich náplň dala realizovat v běžných domácích podmínkách bez speciálního výtvarnického vybavení. Aktivity jsou zpravidla koncipovány tak, aby rodičům pomohly zabavit děti, které v době uzavření škol zůstávají doma. Náměty však bývají pojaty obecněji, takže si inspiraci k tvorbě může odnést i dospělý člověk.
Velmi zajímavou, i když nepříliš početnou, skupinou projektů jsou aktivizační projekty zaměřené na uměleckou komunitu. Galerie Hollar ve svém projektu Útržky slov – útržky vět oslovuje umělce, aby sdíleli své prožitky týkající se současné situace, a postupně je uveřejňuje na svém webu. Vzniká tak poměrně unikátní reflexe umění v době koronaviru. Galerie La Femme připravila projekt Obrazy z karantény. Smyslem je poskytnout prostor pro prezentaci děl vzniklých za současných podmínek karantény neprofesionálním umělcům a těm, kteří zájem o výtvarnou tvorbu čerstvě objevili.
Obr. 1: Snímek obrazovky z projektu Galerie NoD: Virtuální 3D prohlídka výstavy Kryštof Strejc: Sám sobě kadeřníkem.
Podrobný přehled online projektů podle kulturních institucí:
Národní galerie Praha
Online aktivity je možné rozdělit do tří pilířů: Virtuální prohlídky, Edukační programy a Online sbírky.
projekt: Virtuální prohlídky
kde: web
Jsou také realizovány živé přenosy komentovaných prohlídek z výstav (Krásné madony, Kurt Gebauer, Staří mistři). Virtuální komentovaná prohlídka výstavy Ozvěny benátského bienále: Stanislav Kolíbal je nyní ve fázi zpracování. V přípravě je i dokument o architektuře brutalismu, který se přímo váže k výstavě Nebourat! Podoby brutalismu v Praze.
projekt: Edukační programy
kde: web
V rámci aktivity Umění (být) doma, je pravidelně jednou týdně zveřejněna nová výzva, která motivuje děti k tvůrčí aktivitě inspirované vybraným uměleckým dílem.
projekt: Online sbírky
kde: web
Galerie NoD
projekt: NoD Digital: 3D VIRTUAL TOUR GALERIE NOD
kde: web
Online 3D prohlídka výstavy Kryštof Strejc - Sám sobě kadeřníkem.
Galerie Hollar
projekt: Útržky slov – útržky vět
kde: web
Postupně zveřejňované pozdravy a zprávy od umělců spojených s Galerií Hollar, zejména o tom, jak v době epidemie žijí, co dělají a na čem pracují.
Galerie La Femme
projekt: Obrazy z karantény
Program pro individuální zájemce z řad veřejnosti, který spočívá v uspořádání speciální online výstavy obrazů, kreseb, soch či plastik vytvořených v době epidemie. Vybrané snímky budou uveřejněny na webových stránkách Galerie La Femme. Až bude možné pořádat veřejné akce, nejlepší práce pak budou vystaveny v Galerii La Femme a výtěžek z jejich prodeje věnován na dobročinnost.
Galerie U Betlémské kaple
projekt: virtuální prohlídky
kde: web
Virtuální prohlídky a fotodokumentace cca 30 výstav, které se konaly v této galerii. Ve chronologickém přehledu výstav na webu galerie vyberte výstavu a v jejím detailu pak záložku „Virtuální prohlídka“.
Galerie kritiků
projekt: virtuální prohlídka
kde: Facebook
Virtuální prohlídka výstavy Beze stínů / Without Shadows Jaroslava Papouška (1929-1995)
MUD Benešov
Projekt: karARTéna
kde: web
Souhrnný projekt, který zastřešuje všechny online aktivity MUD Benešov. O některých z nich jsme již informovali v předešlých dílech tohoto seriálu, vzhledem ke stále se rozšiřujícímu portfoliu těchto aktivit doporučujeme sledovat aktuální nabídku přímo na webu.
Galerie moderního umění v Hradci Králové
projekt: Fotoarchiv
kde: web
Fotoarchiv, nově vytvořená sekce na webových stránkách, prozatím obsahuje jen fotografie z výstavy Petra Malinová, Olga Karlíková: Z úcty k hlíně. V budoucnu by zde měly objevovat další zdokumentované výstavy.
projekt: Výtvarný nápadník
kde: web
Forma online dílny se zadáními výtvarných úkolů, sloužit má především pro načerpání inspirace pro vlastní domácí tvorbu zájemců z řad veřejnosti.
Galerie umění Karlovy Vary
projekt: Virtuální katalog
kde: web
Forma online sbírky rozdělené podle tematického obsahu obrazů a dále pak jejich autorů. Sbírka čítá výběr šedesáti děl českých umělců z 20. a 21. stol. Jednotlivá díla jsou doplněna průvodními informacemi, ale chybí zde možnost textového vyhledávání v rámci sbírky.
projekt: virtuální komentovaná prohlídka „na pokračování“
kde: Facebook
V příspěvku na Facebooku je pravidelně představováno umělecké dílo, doplněné o podrobný kurátorský komentář.
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
projekt: Ze sbírek SGVU v Litoměřicích
Komentovaná prohlídka sbírky „Naivní umění a art brut“ zveřejněná na Youtube kanálu Regionální televize Ústecka.
kde: Youtube
Galerie města Loun ve Vrchlického divadle
projekt: Krajiny současné i minulé
Virtuální prohlídka epidemií přerušené výstavy Vladimír Novák: Krajiny současné i minulé. (Amatérský záznam.)
kde: Facebook
Galerie výtvarného umění v Náchodě
projekt: Návraty
kde: Facebook
Seriál, který představuje fotodokumentaci proběhlých výstav formou videoprezentace.
projekt: On-line dílny nejen pro rodiče s dětmi
kde: Facebook
Projekt se zaměřuje na poskytování návodů k výtvarným činnostem, které lze realizovat v běžných domácích podmínkách (např. Zentangle). Určeno pro zábavu nejen dětem, ale i dospělým.
projekt: Záznamy z akcí
kde: YouTube
Na nedávno založeném YouTube jsou zpřístupněny videozáznamy několika vernisáží a dalších akcí.
Horácká galerie v Novém Městě na Moravě
projekt: výstava Ikony – obrazy neviditelného světa online
kde: web
Podrobná fotodokumentace výstavy.
projekt: Objevuj památky virtuálně
kde: web
Horácká galerie se zapojila do projektu Objevuj památky, který se zaměřuje na virtuální prohlídky zajímavých turistických cílů a památek v ČR.
Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
projekt: Pohled do archivu
kde: Facebook
Příspěvky na Facebooku obsahující materiály z proběhlých akcí a výstav, zejména fotografie z archivu galerie.
Západočeská galerie v Plzni
projekt: Ukázky ze stálé sbírky
kde: web
Vybraná díla ze stálého sbírkového fondu Západočeské galerie.
Předchozí části seriálu:
Výtvarné umění online I: Prezentace stálých sbírek
Výtvarné umění online II: Zaostřeno na sociální média