Výstava Z Torbole do Palerma představuje podoby italské krajiny, architektury a městských vedut, viděné očima českých umělců 19. století. Expozici, kterou v rámci 61. Výtvarného Hlinecka připravila kurátorka Šárka Leubnerová, můžete navštívit v Městském muzeu a galerii v Hlinsku do 20. září.
Cesta do Záalpí byla zvláště v prvních dvou třetinách 19. století snem každého studenta umění. Itálie představovala sluncem prozářenou jižní krajinu, ale pro Středoevropana také vzdálené moře a ohromující sopky, starověké památky a věhlasná města, jež lákala nejen svou krásou, ale také slavnými stavbami, výtvarnými sbírkami a velkými uměleckými jmény. V centru zájmu stál Řím se svými kostely, kláštery, paláci, galeriemi a mnoha soukromými ateliéry těch nejvyhledávanějších evropských umělců, ale mimořádnému zájmu se těšily i Benátky, Neapol, Paestum, Capri a sicilské Syrakusy a Agrigento.
Obr. 1. Michael Haubtmann: Antické divadlo u Taorminy (detail), 1881, olej na plátně, 102,5 x 144 cm
Práce umělců, které na těchto cestách vznikaly, tvoří rozmanitý konvolut; přenášejí nás od vyprahlého hornatého vnitrozemí Campagne k mořskému pobřeží, představují městské veduty i pohledy na starobylé památky, z nichž mnohé díky probíhajícím archeologickým vykopávkám fascinovaly kulturní svět. Některá z těchto děl nebyla po dlouhá desetiletí vystavena a byla známa jen ze starších výstavních katalogů nebo reprodukcí v dobových obrázkových časopisech. Návštěvníci se mohou těšit na obrazy Josefa Navrátila, Augusta Piepenhagena, Maximiliana Haushofera, Wilhelma Riedela, Aloise Kirniga, Jana Nowopackého, Michaela Haubtmanna a řady dalších.
Autor: redakce