Galerie Millennium představila skupinovou výstavu nazvanou Hmyz, zahrnující tvorbu přibližně třicítky různých výtvarníků, kteří reprezentují výběr napříč generacemi. Hlavním tématem výstavy, jak už sám její název napovídá, jsou zástupci říše hmyzu a jejich reflexe ve výtvarném umění. Výstava zahrnuje malby, grafiky, ale i díla sochařská. Otevřena veřejnosti bude až do 27. srpna.

Galerie Millennium Hmyz 001 

  Obr. 1. Igor Grimmich: Láska I (akryl na plátně, 2021)   

Galerie Millennium Hmyz 002

  Obr. 2. Xénia Hoffmeisterová: Pavučiny (akryl na plátně, 2015) 

Výstava je koncipována jako reflexe tématu hmyzu v díle současných umělců, a proto nepřekvapí, že jde o velice pestrou podívanou z hlediska výtvarných stylů a technik. Návštěvníkům se nabízí příležitost porovnat přístupy umělců mnoha naturelů a různých generací k hmyzímu tématu. Pavučiny laděné do černobílých tónů kontrastují s výraznou barevností Grimmichovy malby, asambláže Jana Švankmajera zaujmou svou bezprostřední hravostí v kontrastu se zpracováním existencionálního motivu kafkovské Proměny od Michala Šarše.

Galerie Millennium Hmyz 003  

  Obr. 3. Michal Šarše: Proměna (asambláž, 2003 - 2004) 

Galerie Millennium Hmyz 004  

  Obr. 4. Jan Švankmajer: Pracující hmyz (kombinovaná technika, 2021)

V neposlední řadě je třeba zmínit, že součástí výstavy je také originální model Kurta Gebauera nazvaný Housenka raného kapitalismu, jehož realizace je nyní k vidění na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích. Barevné litografie z první poloviny 20. století, které sloužily ve školách jako výukové tabule zobrazující vývojové fáze hmyzu, jsou připomínkou toho, že výtvarné umění se setkává s tematikou hmyzu nejen ve volné tvorbě, ale též v oblasti edukativní a vědecké ilustrace.

Text a foto: Lucie Šimánková

Mohlo by vás zajímat: