Přátelské souznění výtvarného tandemu Dwau v Galerii Toyen

Jedenáctou výstavou galerie Toyen jsou plastiky a obrazy skupiny Dwau. Sochař Ivan Králík a malíř Petr Tošovský vytvořili dvougenerační projekt. Výstavní prostor hostí zejména umělce spojené s městskou částí Praha 3. Je bezplatně přístupný ve sklepení domu pod informačním centrem v horní části náměstí Jiřího z Poděbrad.

“Jejich výtvarný jazyk se liší, výstava není jednotvárná a ve vzduchu je cítit napětí, něco se zkrátka děje,” uvedl při zahájení historik umění Jiří Urban, který vyzdvihuje zejména produktivní přátelství umělecké dvojice.

Ivan Králík se narodil 12. září 1942 v Praze. Část života prožil v Pardubicích, kde v roce 2004 uspořádal autorskou výstavu Dušehrady. Několikrát se objevil i ve filmu, například jako  felčar v dramatu Archa bláznů.

Petr Tošovský začal s malbou v Kanadě v roce 2001, kde spolupracoval s Galeries Beauchampe et Beauchampe. V roce 2014 byl kurátorem výstavy v  Capitol Museum of Beijing v Pekingu. Kromě malby se věnuje také designu a jeho ateliér realizoval interiéry Muzea vltavínů v Českém Krumlově.

Oba autoři jsou členy Nového sdružení pražský umělců, s nímž se budou účastnit výstavy Obrazy, grafika, sochy v Nové síni. Vernisáž proběhne v úterý 6. února 2018 od 18 hodiny a výstava potrvá do 18. února.

Vernisáž v Galerii Toyen 1. února 2018: