V prosinci 2023 byla v Clam-Gallasově paláci v Praze slavnostně otevřena výstava V umění volnost, uspořádaná k poctě 160. výročí založení spolku Umělecká beseda, který je nejstarším dosud působícím uměleckým sdružením v českých zemích. Rozsáhlou reprezentativní přehlídku tvorby současných členů výtvarného odboru Umělecké besedy můžete navštívit v atraktivním prostředí nově zrekonstruovaného Clam-Gallasova paláce do 30. dubna 2024.
Obr. 2. Jubilejní výstava Umělecké besedy: sochy Jana Hendrycha, obrazy Pavla Mühlbauera a Miloslava Mouchy |
Obr. 3. Jubilejní výstava Umělecké besedy: obraz Marie Molové, grafika Pavla Piekara, obrazy Jiřího Vovse |
Z úvodního slova kurátora Ivo Bindera k zahájení jubilejní výstavy Umělecké besedy vybíráme: „Členské výstavy jsou důležitou součástí života uměleckých spolků. Jsou projevem a nástrojem vzájemného dialogu, ale také dialogu umělců s veřejností. Dnes se členové výtvarného odboru po deseti letech vrací do prostor krásného paláce Johanna Fischera z Erlachu, aby zde bilancovali výsledky své tvorby a současně připomněli tradici nejstaršího českého uměleckého spolku, od jehož založení letos uplynulo 160 let. Jsme vděčni spolupořadateli – Muzeu města Prahy, že se uspořádání výstavy ujal, aby ji uvedl v kontext pražské historie posledních dvou století.
Obr. 4. Jubilejní výstava Umělecké besedy: sochy Šárky Radové, obrazy Miloslava Polcara |
Obr. 5. Jubilejní výstava Umělecké besedy: skleněná plastika Pavla Trnky, obrazy Marie Molové |
Umělecká beseda vznikala na národním principu a slučovala s nezvyklou otevřeností tvůrce a kulturní veřejnost bez rozdílu věku, pohlaví, názorů i náboženské příslušnosti. Heslo V umění volnost, které si její zakladatelé vetkli do svého erbu, se vine celou historií spolku. Pod besední střechou například našli místo pro svoji prezentaci členové Devětsilu ve 2. čísle revue Život z roku 1922. Za války byla Umělecká beseda platformou pro většinu členů Skupiny 42. Po nástupu komunistického režimu v roce 1948 byla činnost spolku, podobně jako v případě dalších uměleckých sdružení, zakázána. V druhé polovině padesátých let se někteří z jeho bývalých členů opět spojili ve výtvarných skupinách UB 12 a Trasa.
Obr. 6. Jubilejní výstava Umělecké besedy: sochy Jiřího Středy, grafiky Eduarda Halberštáta a Mikoláše Axmanna |
Obr. 7. Jubilejní výstava Umělecké besedy: asambláž Vladimíra Gebauera, sochy Jindřicha Zeithammla |
Teprve s návratem svobodných poměrů po roce 1989 mohla být Umělecká beseda obnovena v plném rozsahu na základě původních ideálů i pod původním názvem. Ke stále živé a podnětné tradici spolku se hlásí jeho současní členové – výtvarní umělci rozličného naturelu a příslušníci různých generací, jejichž tvorbu představuje aktuální výstava.“
Text: Ivo Binder
Foto: Jan Brodský