Fotograf Zdeněk Sokol, malíř Jaroslav Valečka, výtvarník František Skála a japonský kreslíř Hideo Takeda mají společnou výstavu Resurrection (Vzkříšení). Ta je první akcí v nových prostorách galerie Arcimboldo v konventním paláci řádu Maltézských rytířů. Umělecké zmrtvýchvstání se má týkat Zdeňka Sokola, který se vrací na scénu po deseti letech. Výstava potrvá do 15. května 2018 a je přístupná od úterý do soboty mezi 11. a 18. hodinou.

IMG 20180328 175157

“Shodou okolností připadá zahájení výstavy na Škaredou středu, kdy bychom si podle zvyklostí měli vymést komín, aby se oheň mohl mohutně rozplápolat. My jsme se rozhodli očistit důsledně. Opustili jsme dosavadní sídlo a rok jsme se věnovali rekonstrukci nových prostor. Vydáváme se na nové neprozkoumané cesty za uměním,” sdělil na úvod ředitel galerie Arcimboldo Oldřich Hejtmánek.

Vzkříšení v názvu má symbolizovat staré svátky, ať už pohanské probouzení přírody, křesťanské zmrtvýchvstání Ježíše Krista či židovský Pesah a osvobození z otroctví. Je také mataforou lidského života, nekonečného boje se sebou samým, překonávání protivenství a síly začít znovu.

“Člen spolku Bratrstvo Zdeněk Sokol našel po deseti letech hledání a života mimo civilizaci motivaci sáhnout po svém fotoaparátu. Výsledkem je cyklus osvícených portrétů, příznačně pojmenovaných Počátek. Na první pohled idylické obrazy Jaroslava Valečky systematicky upírají pozornost ke krajině bývalých Sudet. Oživují místa a vypráví tíživé příběhy, které by jinak zůstaly zapomenuty. Veskrze renesanční umělec František Skála často vytváří z předmětů a materiálů původně jiného užití. Dává jim tak druhý život a píše alternativní scénáře bytí. Do detailu propracované kostry zvířat od Hideo Takeda jakoby vypadly z anatomického atlasu. Tento slavný japonský kreslíř a grafik snímá jejich děsivost barevným akcentem a humorem jim vdechuje nový život,” popisuje obsah výstavy Oldřich Hejtmánek.

Japonský obdivovatel koster Hideo Takeda bude mít možná v České republice samostatnou výstavu. Oldřich Hejtmánek o tom s ním chce jednat na podzim při návštěvě Kjóta.