Střízlivě psychedelický Michael Rittstein ve Špálovce

Traktory, kočky, obří hmyz, hudba, pohádky, vše v neuvěřitelných kombinacích a barvách. Některé prvky dávají obrazům logiku a jiné otevírají dveře fantazie.

Při tvorbě vedu dialog s náhodou, říká Michael Rittstein.

Jeho výstava Kurzy začínají na podzim potrvá ve Špálově galerii do 10. prosince 2017.


Krajina koček vyjadřuje lásku ke kočkám a autor sám říká, že ji maloval proto, aby si mohl hrát s kočkami. Další obraz představuje autorova kocoura v koupelně, kde si malíř čistí zuby. Jde o reálný námět domácího zvířete, kterému zvěrolékař doporučil si čistit také zuby. “On se tady hlásí, ale není rád, když se mu chystám čistit zuby,” říká Michael Rittstein. Jiné obrazy zachycují pohádkový motiv, bajky se zvířaty nebo Marťana. Rockové náměty zastupuje výjev z koncertu ZZ Top v Plzni, stařičký rocker s brýlemi, a jiné.

Na komentované prohlídce se jeden z návštěvníků omluvně zeptal, zda maluje všechno za střízliva. “Absolutně, ani jedno pivo. Mně to naopak nejde, po alkoholu jsem zastřený. Otázka, co beru, se objevuje. Já to nepotřebuju. Stačí mi rocková hudba, ambientní hudba, to mne provází denně,” vysvětluje.


Používá hlavně hodně malé a velké štětce, špachtle, občas i ruce. Když obraz “drhne” tak do něho sáhne i poslepu. Protože nanáší silné vrstvy, až louže a hroudy akrylových barev či gelu, nechává plátno ležet. V plenéru nepracuje, je schopen si náměty přinášet v paměti. Velká plátna jsou často ze dvou kontrastních půlí. Některé fungují jako nezávislé diptychy. Autor je limitovaný umístěním ateliéru v osmém patře panelového domu, odkud nosí díla po schodech, nebo vozí ve výtahu. Pastové malby není možné srolovat. Vytváří si archiv skiců a akvarelů, podle nichž vznikají obrazy. Ty má ve skříni a neprodává je.

Mám letní a zimní období. Vprostřed letního období mám rozdělaných deset věcí a vprostřed zimního také. Na jaře a na podzim dokončuji. Někdy nevím jak dál, protože vznikne náhodou něco zajímavého, co se ale do koncepce nehodí. Vyžaduje to zkušenost a každodenní práci. Každý obraz je kompromis. Představa je vždycky třeskutá, snažím se jí přiblížit,” popisuje proces tvorby Rittstein.

Velká zobrazení zvířat obsahují krajinu na jejich těle. Časté animální náměty odráží životní názor, který zahrnuje evoluční teorii. “Považuji se za rovnocenného, zeměkoule patří stejně mně jako ostatním živočichům. Proto s nimi s chutí v obrazech komunikuji,” vysvětluje Rittstein. Často se objevují traktory z jeho působiště u Kdyně v západních Čechách. Pro výstavu traktorů maloval i plakát. “Přístup k malování je ale rezervovaný, místní někdy říkají: já tady makám a ty si maluješ,” říká s úsměvem.

V horní části galerie jsou největší formáty. Zahrnují nepřeberné množství výjevů a detailů, které je možné dlouho objevovat. Podle autora si mohou takový obraz lidé prohlížet jako časopis a připomíná vrstvení románu.


IMG 20171109 180725


Michael Rittstein se narodil 17. září 1949 v Praze. Vystudoval střední výtvarnou školu Václava Hollara a Akademii výtvarných umění. Měl desítky samostatných výstav a je zastoupen ve sbírkách řady galerií. Od roku 2001 je pedagogem na AVU jako vedoucí třetího malířského ateliéru. V roce 2007 byl jmenován docentem.