Zahradní slavnost v ateliéru Trojského zámku očima účastnice: Do inspirativního prostředí eko-ateliéru v Oranžérii Trojského zámku jsem se vydala již podruhé. Prosluněné odpoledne 5.srpna patřilo tuto neděli výtvarné dílně pojaté ve formě slavnosti. Propojení hudby, tvoření, příjemného prostředí a podobně naladěných lidí vytvářelo nevšední zážitek a skvělou atmosféru.

Zahradní slavnost v ateliéru Trojského zámku očima účastnice: Do inspirativního prostředí eko-ateliéru v Oranžérii Trojského zámku jsem se vydala již podruhé. Prosluněné odpoledne 5.srpna patřilo tuto neděli výtvarné dílně pojaté ve formě slavnosti. Propojení hudby, tvoření, příjemného prostředí a podobně naladěných lidí vytvářelo nevšední zážitek a skvělou atmosféru.

work2Za celým nápadem uskutečnit dílnu jako slavnost, využít prostředí barokní zahrady k inspiraci pro akvarelovou malbu a propojit aktuální výstavu Vladimíra Škody s tvorbou, stála slečna Eva Pejchalová, lektorka workshopů pro seniory a dospělé.

Slečnu Evu jsem poznala nedávno, shodou šťastných okolností a ihned si mne získala svým citlivým a otevřeným přístupem. Spolu s týmem dalších lektorů edukačního oddělení GHMP a zahradnic zámku pořádají v prostorách Oranžérie hojně navštěvované interaktivní zážitkové dílny, v letních měsících otevřené široké veřejnosti a umožňují tak vyzkoušet si nejrůznější zajímavé techniky či tvořit z přírodního materiálu.

Pro mne byla zatím největším zážitkem technika tzv. mramorování, která si mne získala svou jednoduchostí a výsledkem veskrze spontánním a vždy povedeným.

Spočívala v namáčení „čehokoliv“ do lavoru s vodou s nakapanými speciálními barvami, které pokrývaly hladinu a jež se ponořením čtvrtky, sádrového odlitku či skleněné baňky „nachytávaly“ na daný povrch. Dalo se experimentovat s různými odstíny i barevným laděním, pomocí špejle dělat na hladině různé obrazce a ty pak obtisknout na povrchy. Odlitky dotvořit pomocí barev či rytí, z vytvořených čtvrtek dělat zajímavá přáníčka, pomocí skleněných baněk ozvláštnit květinová aranžmá či domácí truhlík.. zavěsit volně do prostoru několik baněk různě zbarvených.

Technika mramorování ve mně podněcovala experimentování, fantazii a natolik mne vtáhla do přítomného okamžiku, že jsem z akce odcházela odpočatá, nabitá energií, zapálená tvořit dál.

Na chvíli mne vytrhla ze starostí všedního dne a dovolila zapomenout na bolesti těla. Možnost zaposlouchat se přitom do zvuku kytary a houslí paní Marie Haisové a pana Jaromíra Zajace bylo už jen třešničkou na dortu. Stejně tak poznat zajímavé aktivní lidi či občerstvit se domácími donesenými dobrotami.

Podařená akvarelová dílka některých účastníků mne nadchla natolik, že jsem se rozhodla vyzkoušet si malování akvarelem v přírodě na vlastní kůži na jednom z pravidelných plenérů pořádaných lektorkou Evou.

Celkově mi akce přinesla silný prožitek, možnost objevovat něco nového, zkrášlit svůj domov donesenými uměleckými dílky, sílu překonávat aktuální těžkosti i naději a chuť šířit tuto tvůrčí atmosféru dál.

Martina Vavrochová, účastnice

Nabídka výtvarných dílen a dalších doprovodných programů na webu GHMP