V průběhu celého května je k vidění výstava akrylů Veroniky Lacinové na úřadě městské části Praha 7. Vernisáž proběhla 24. dubna 2019 za početné účasti. Autorka je členkou Skupiny F, komunity výtvarníků se zkušeností s duševním onemocněním.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský se na vernisáž dostavil ve skautské uniformě, aby se připojil ke svátku svatého Jiří, patrona skautů. „Rád bych poděkoval za vaše obrazy, za vaši odvahu a otevřenost. Za to, že ukazujete směr mnoha lidem, kteří ho potřebují, i těm, kteří ho teprve budou potřebovat,” řekl Jan Čižinský Veronice Lacinové a v závěru jí také jménem městské části předal kytici.

02

„Za posledních pět let jsem nasbírala asi pět diagnóz. Nakonec mne to však změnilo k lepšímu, jsem empatičtější a hlavně silnější. Naučila jsem se vážit si sama sebe a mít se ráda,” uvedla Veronika Lacinová a přečetla úryvek ze své knížky:

„Jednou na silvestra jsem byla v takové depce, že jsem si zalezla do vany s pomerančem a házela slupky do vody a řezala se do nohou. V dálce jsem slyšela ohňostroje, ale já jsem jen házela slupky kolem sebe a jejich šťáva mne pálila. Cítila jsem hrozné prázdno a nevěděla, jak z toho ven. Své jizvy jsem se nikdy nesnažila skrývat. Lepila jsem náplasti na všechny svoje rány, ale to prázdno nešlo zalepit.”

Veronika své zkušenosti s duševním onemocněním popisuje v knize, která nese, stejně jako výstava, název Z temnoty mojí duše. Detailně odkrývá nejen své osobní zážitky, ale také nedostatky systému psychiatrické péče, včetně drastického pobytu na pavilonu neklidu v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Hudební část vernisáže vytvořilo hned několik muzikantů. Improvizovanou hrou na klávesy zahájil Bohumil Verner. Následovala sólem na housle osmiletá Marlen Jahnová. Temný akustický punk předvedlo duo Bruder Hans und Bruder Georg.

lacinova

Na realizaci výstavy se podílel ústav Fokus Praha, který dodal informační panely osvětové kampaně Neškatulkujme! Za komunitní tým Fokusu působící v prostorách lékařského domu na Dukelských hrdinů 1 promluvila Eva Kudrnová: „Tvůrčí proces je jeden z nejnáročnějších. Tvůrce dává do svého díla kus sám sebe. Také musí umět od díla odstoupit. My všichni jsme tvůrci našich životů a světa, který je okolo nás. Přála bych si, aby tato výstava byla pro nás inspirací.”

Galerie na úřadě se nachází ve druhém poschodí bývalé Dělnické úrazové pojišťovny. Její prostor tvoří chodba střední části budovy kolem původních pater noster výtahů. Dům byl dostavěn v roce 1929 na místě původní osady Bubny. Jelikož se bude úřad městské části stěhovat, jde o poslední výstavu pořádanou odborem kultury v těchto prostorách.

Galerie na úřadě, nábř. Kpt. Jaroše 1000, 170 00 Praha 7
24. 4. 2019 - 31. 5. 2019

 

Autor: Michal Štingl

Více o Veronice Lacinové