Art brut Luboše Plného zaplavilo tři patra v DOXu

Výstava Viva Luboš Plný! je doposud největší samostatnou výstavu Luboše Plného v České republice. Samouk a představitel art brut Luboš Plný byl prezentován také na letošním benátském bienále. Ke mezinárodní proslulosti mu kromě jeho originality dopomáhá také francouzský sběratel art brut Bruno Decharme. Výstavu můžete navštívit do 12. března 2018.

20171213 181938

Výstavy se kurátorsky zhostily Ivana Brádková, Nadia Rovderová a Terezie Zemánková. Luboš Plný je fascinován lidským tělem a jeho umění by se dalo nazvat inzitním (samorost). Pro svou tvorbu nachází inspiraci jak na vlastním těle, tak i v knihách o anatomii. Vznikly tak například fotografické portréty složené z fotografií s 13tiletým časovým odstupem. Ve skleněné vitríně je vystaven výsledek sběru textilních žmolků z autorova pupíku. Objekt doplňují deníkové záznamy této činnosti.

Umělec sám zaujme i osobitým pojetím času, život přepočítává na dny. Na svých dílech pak zaznamenává číslo dne, kdy začal pracovat a číslo dne, kdy obraz dokončil. Obrazy maluje z několika stran najednou. Razítko s jeho titulem určuje orientaci obrazu při zavěšení. Luboš Plný se neúspěšně hlásil na Akademii výtvarných umění. V mezičase se rozhodl být na akademii alespoň modelem. Tomu se věnoval několik let. V roce 2000 mu byl zcela speciálně udělen rektorem AVU titul Akademický model, pro jehož získání vytvořil projekt, který je součástí výstavy. Vrcholem výstavy je obří mechanický fetišisticko-erotický stroj složený z trubek, parůžků, nehtů i falusů.

Dílo Luboše Plného, řadící se do škatulky art brut, bylo také prezentováno na letošním Bienále současného umění v Benátkách. Dříve se jeho práce objevily též v galeriích v Německu či Japonsku, a to především díky francouzskému sběrateli art brut Bruno Decharme, který byl přítomen i při zahájení této výstavy v DOXu. U nás byl prezentován v Galerii hlavního města Prahy, Museum Montanelli, Artinbox nebo Millennium.