Anymade Studio změní tvář Galerie hlavního města Prahy

Z devadesáti účastníků soutěže o novou vizuální identitu se stalo vítězem Anymade Studio. Jeho řešení bude sjednocovat všechny materiály od vstupenek přes web až po velkoplošné reklamy.

Výstavu výsledků soutěže uvidíte v Colloredo Mandsfeldském paláci zdarma do 7. října.

Porota vyzdvihla nápad udělat ve zkratce GHMP prostor pro příležitostné vkládání doplňků a zároveň symbolizuje otevřenost různým druhům umění.

V Anymade Studio působí od roku 2009 Petr Cabalka, Filip Nerad a Jan Šrámek. Jejich práce uspěly také v soutěži Nejkrásnější kniha roku či umístěním v ceně Czech Grand Design v kategorii Grafický designér roku. Vizuální identitu zpracovali například pro CzechDesign, Dům umění města Brna a Festival Fotograf. Mladí autoři studio založili již na škole pod anglickou slovní hříčkou “dělat cokoliv”. Nejprve se zaměřili na animaci, pokračovalo kurátorství výstav, grafický design, intermediální formy. Zakládají si na vzájemném doplňování a schopnosti vytvořit zakázku zcela ve vlastní režii.

Za vítězi zůstali ve dvoukolové soutěži další účastníci — studio Petrohrad, Tom Garcy, ReDesign Studio a Jan Slabihoudek. Jejich práce rovněž najdete na výstavě. Tito finalisté byli odměněni finančními částkami od dvaceti do pět a třiceti tisíc. Vítěz navíc získává zakázku za 400 tisíc korun.

“Vizuální komunikace využívá především dvojdimenzionální obrázky — symboly, typografii, kresby, grafický design, ilustrace a barvy. Vzhledem k tomu, že neexistuje odsouhlasená definice krásy nebo ošklivosti, měří se kvalita vizuální komunikace na základě pochopení předávané zprávy divákem,” uvádí Anna Kultová na webu Wiki.knihovna. Zda nový desing zaujme a přiláká do sálů metropolitní galerie více návštěvníků uvidíme možná v příštím roce.

Galerie hlavního města Prahy byla založena v roce 1963 a zaměřuje se na sbírkovou činnost od 19. století po současnost. Zároveň pečuje o pomníky a další výtvarná díla ve veřejném prostoru. Provozuje sedm výstavních prostorů, které v loňském roce navštívilo celkem 224 tisíc lidí.

Vítězný návrh najdete ve fotogalerii pod článkem. Další informace o soutěži na stránkách hlavního partnera CzechDesign.