Galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou zahájila výstavu Dimenze, prezentující výběr z aktuální tvorby členů dvou významných českých uměleckých spolků – Umělecké besedy a Hollaru. Výstavu, která je zprávou o současném výtvarném dění v prostředí obou tradičních českých uměleckých sdružení, můžete navštívit ve druhém patře Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou do 27. srpna 2023.
Výstavu Dimenze, kterou kurátorsky připravil výtvarník a člen obou uměleckých sdružení Miloslav Polcar, představujeme textem historika umění Ivo Bindera: "Po výstavách Stopy v Písku (Galerie Prácheňského muzea, Písek, 2021) a Přítomnost (Městská galerie Zázvorka, Nové Město nad Metují, 2021) je výstava Dimenze třetí společnou výstavou členů dvou uměleckých spolků, které svojí bohatou historií náleží k páteřním uměleckým sdružením, jež mnohokrát významně posunuly českou výtvarnou kulturu.
Umělecká beseda, která je vůbec nejstarším českým uměleckým spolkem, slaví letos 160 let od svého založení. Vznikla v roce 1863 společnou vůlí literátů, výtvarných umělců i hudebníků společně komunikovat a setkávat se. Vůli k otevřenému dialogu vyjádřili společným heslem V umění volnost. Platformou spolku se od roku 1921 stala revue Život, která s většími i menšími cézurami, způsobenými nepřízní doby, vychází dodnes.
Sdružení českých umělců grafiků Hollar bylo založeno roku 1917 a pod vedením všestranného umělce a excelentního grafika T. F. Šimona sdružilo tehdejší špičku výtvarných umělců, věnujících se grafické tvorbě. Jejich společným cílem byla snaha o technickou dokonalost, vzájemnou výměnu technologických poznatků a společnou propagaci na výstavách a od roku 1923 i na stránkách spolkové revue Hollar, v současnosti v Bulletinu.
Výstava nazvaná Dimenze je nabídkou k dialogu vedoucímu k mapování vzdáleností, respektive blízkostí, které nás dělí, nebo i spojují. Nabízí příběhy, znaky a symboly toho, co nás trápí a co nám společně leží na srdci. Svá díla na výstavě představují členové Umělecké besedy fotografka Hana Hamplová (1951), malíř, sochař a grafik Josef Hampl (1932–2019), sochař a sklářský výtvarník Pavel Trnka (1948), sochařka a malířka Kristina Vašíčková (1980), malíř, sochař a performer Svatopluk Klimeš (1944) a keramička a sochařka Šárka Radová (1949). Za S.Č.U.G. Hollar vystavují malíř a grafik František Hodonský (1945), malířka, grafička a pedagožka Lenka Vilhelmová (1957), grafik Šimon Brejcha (1963), grafický experimentátor a minimalista Lubomír Přibyl (1937), grafička a pedagožka Jaroslava Severová (1942), multimediální umělec a teoretik Aleš Svoboda (1946).
Členy obou výtvarných uskupení jsou vedle kurátora výstavy Miloslava Polcara (1947) také renomovaný grafik a pedagog Mikoláš Axmann (1955), malířka a pedagožka Jana Budíková (1946), malíři a grafici Vladimír Gebauer (1946) a Pavla Aubrechtová (1946), malíř a grafik Patrik Hábl (1975). Jako host byla na výstavu přizvána malířka a intermediální umělkyně Věra Geislerová (1946). Malířské, grafické a sochařské práce představené na výstavě odrážejí v širších souvislostech téma výstavy. Především však jsou gestem – podanou rukou – vybízející k překonání osobních a společenských bariér a ke vzájemné komunikaci."
Text: Ivo Binder
Foto: Hana Hamplová