K letošnímu 100. výročí narození Vladimíra Boudníka, osobnosti přelomového významu nejen pro české grafické umění, nakladatelství KAVKA právě vydalo první kompletní monografii tohoto umělce. Autorkou knihy Vladimír Boudník. Zrcadlo vnitřního života je historička umění a výtvarnice Eva Čapková.
Dne 17. března 2024 uplynulo právě 100 let od narození Vladimíra Boudníka, jedinečného tvůrce, který převratným a neobyčejně plodným způsobem změnil základní paradigma umělecké grafiky. Přestože Vladimír Boudník byl jednou z nejoriginálnějších uměleckých osobností 20. století a jedním z mála českých výtvarníků světového významu, žádná z velkých galerijních institucí, veřejnoprávních ani soukromých, neuznala za vhodné připravit k této příležitosti reprezentativní výstavu jeho díla1). Vzhledem k tomu, že je u nás běžné pořádat bilanční výstavy různým autorům nesrovnatelně menší důležitosti, svědčí tento fakt o pochybném měřítku hodnot a neutěšeném vývoji oficiální výtvarné scény.
Obr. 2. Eva Čapková: Vladimír Boudník. Zrcadlo vnitřního života, 2024, vazba knihy |
V tomto kontextu si zaslouží zvláštní pozornost a mimořádné ocenění čin nakladatelství KAVKA, které právě v těchto dnech vydalo hodnotnou a graficky bohatě vybavenou knižní monografii s názvem Vladimír Boudník. Zrcadlo vnitřního života. Autorka knihy, Eva Čapková, která se Boudníkovým odkazem soustředěně zabývá po dobu přibližně 20 let, bilancuje v rozsáhlém textu umělcův život, myšlenkový a tvůrčí vývoj, výtvarné experimenty, objevy nových grafických technik, vzájemnou inspiraci s uměleckými přáteli a reflexi Boudníkovy tvorby dobovou výtvarnou kritikou. Rozsáhlý grafický doprovod knihy vyniká kvalitou tisku a kromě prací známých ze starších publikací obsahuje i řadu dosud nezveřejněných grafických listů, kreseb a monotypů.
Obr. 3. Eva Čapková: Vladimír Boudník. Zrcadlo vnitřního života, 2024, ukázka z knihy |
Přínosem nové monografie proti dříve publikovaným studiím je zejména první pokus o systematické prozkoumání teoretických východisek Boudníkova explosionalismu, jediného programu neformální abstrakce (informelu) v českém umění. Předností nové knihy je rovněž objasnění Boudníkova specifického přístupu k výtvarné tvorbě a přiblížení jeho inovativních grafických technik. Autorka Eva Čapková je totiž nejen historičkou umění, ale také umělkyní, která byla do tajů Boudníkových postupů zasvěcena jeho žákem a následovníkem Oldřichem Hamerou a vlastní grafickou praxí získala hlubší než pouze teoretickou znalost jejich podstaty. Podrobnou recenzi knihy připravujeme.
1) Světlou výjimku tvoří několik akcí menšího rozsahu, jako je výstava Boudník 100 v pražské Artinbox Gallery, přibližující osobnost umělce prostřednictvím fotografií Ladislava Michálka a Václava Chocholy.
Autor: Jiří Bernard Krtička