Ve zcela netradičním prostředí - na oddělení magnetické rezonance pražské nemocnice Na Homolce byl ve čtvrtek 4. října představen objev nové výtvarné techniky - magnetické malby. Na vernisáži komorní výstavy mladé moravské umělkyně Evy Čapkové promluvili grafik Oldřich Hamera, historik umění PhDr.  Martin Souček a za pořádající instituci prof. MUDr. Josef Vymazal. Technika magnetické malby  je založena na principu působení magnetického pole na ocelové piliny rozptýlené v laku. Po zaschnutí laku zůstane na plátně fixována jemná reliéfní síť magnetických siločar.

Capkova Homolka 2018 portret

 

Ve zcela netradičním prostředí - na oddělení magnetické rezonance pražské nemocnice Na Homolce byl ve čtvrtek 4. října představen objev nové výtvarné techniky - magnetické malby. Na vernisáži komorní výstavy mladé moravské umělkyně Evy Čapkové promluvili grafik Oldřich Hamera, historik umění PhDr.  Martin Souček a za pořádající instituci prof. MUDr. Josef Vymazal. Technika magnetické malby je založena na principu působení magnetického pole na ocelové piliny rozptýlené v laku. Po zaschnutí laku zůstane na plátně fixována jemná reliéfní síť magnetických siločar. Toto fyzikálním procesem vytvořené "strukturální téma" umělkyně interpretuje a dotváří malbou akrylovými barvami.

Malířka a grafička Eva Čapková (1979), v posledních letech žijící v Mnichově, pochází z Konice na Olomoucku. Studovala výtvarné umění na olomoucké univerzitě a dějiny umění v Mnichově. Bodem obratu v jejím uměleckém směřování se stalo setkání s grafikem Oldřichem Hamerou, který ji seznámil s aktivní a strukturální grafikou - inovativními technikami svého legendárního učitele Vladimíra Boudníka. Čapková se poté rozhodla oživit i další z Boudníkových objevů - magnetickou grafiku, která od smrti umělce v roce 1968 neměla následovníka. Magnetická malba, která je vývojově organickým pokračováním  magnetické grafiky, je originální autorskou technikou Evy Čapkové. Současnou výstavu uvidí po dobu tří týdnů především personál a pacienti nemocnice Na Homolce. Ještě před koncem roku se však malířka představí rozsáhlejší autorskou výstavou  v jedné z pražských uměleckých galerií. K této události připravuje náš webový portál podrobnou recenzi.

Podrobnější informace zde

 

Autor: Jiří Bernard Krtička