Začátkem prosinceGalerie Villa Pellé uvedla výstavu Muzeum Lichožroutů – vstup vítaný!!! Jak název napovídá, hlavní roli zde hrají Lichožrouti ze známé knižní trilogie Pavla Šruta, kterou ilustrovala Galina Miklínová. Výstava je retrospektivou této umělkyně, pojatou netradičně, hravě a interaktivně. Expozice, která umožňuje návštěvníkovi vstoupit do světa, kde práce autorky žijí vlastním životem, potrvá do 28. března.

obrazek1 lichozroutiObr. 1.  Galina Miklínová
Obr. 2.  Různá vydání knih, která Galina Miklínová ilustrovala

Výtvarnice Galina Miklínová (nar. 1970, Ostrava) se věnuje ilustracím a tvorbě animovaných filmů, je také režisérkou a scénáristkou. Je autorkou večerníčku O Kanafáskovi vytvořeného pro Českou televizi, ilustrací k českému vydání Harryho Pottera a celé řady dalších dětských knih. Z její plodné spolupráce se spisovatelem Pavlem Šrutem (1940–2018) je nejznámější trilogie Lichožrouti, která byla oceněna cenou Magnesia Litera 2009 a v roce 2011 oceněním Kniha desetiletí pro děti a mládež. Lichožrouti jsou smyšleným živočišným druhem, který se živí ponožkami a z párů ponožek dělá „licháče“. Miklínová se autorsky podílela i na animovaném filmu Lichožrouti (2016), který vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy.

obrazek2villapelle lichozrouti

Obr. 3.  Pohled do expozice (pracovna a obývací pokoj)
Obr. 4.  Pohled do expozice (ložnice)

Hlavní koncept výstavy je založen na nápadu vytvořit v expozici nejen „muzeum“ lichožroutů, ale přímo zprostředkovat návštěvu domu jedné z postav figurující v Lichožroutech, profesora Kadeřábka. V prvním patře Galerie Villa Pellé jsou proto místnosti zařízeny jako jeho domov (najdeme zde ložnici, jídelnu, obývací pokoj i pracovnu). Ke vstupence dostane každý návštěvník plánek, kde jsou zakresleny všechny pokoje a kde je také vyznačeno, odkud jednotlivé ilustrace (nejen v rámech na stěnách) pocházejí. Kromě již zmiňovaných Lichožroutů a večerníčku O Kanafáskovi, jemuž je samozřejmě věnována ložnice, jsou zastoupeny i ostatní hrdinové (Vombat Jirka, H2O) a další ilustrátorské spolupráce Miklínové s českými spisovateli. 

obrazek4 lichozrouti

Obr. 5.  Galina Miklínová - Ilustrace pro obálku knihy Vombat Jirka je statečný

Pokud jde o to, co může výstava nabídnout speciálně dětskému návštěvníkovi, je pamatováno na kreslící koutek v kuchyni, který je vybaven pastelkami i papírem. Po sundání bot je možno vlézt mezi polštáře na posteli v ložnici a sledovat odtud večerníček o Kanafáskovi. Ovšem je nutno podotknout, že i přes to není expozice ve své podstatě hernou pro děti a není zde rozhodně počítáno s jejich živelnou hravostí. Dospělému návštěvníkovi nabídne výstava nevšedně pojatou retrospektivu díla Miklínové v kulisách známých z Lichožroutů, kde nechybí komika a vtip.

obrazek3 villapelle lichozrouti

Obr. 6.  Detail poličky umístěné v kuchyni (špajz)
Obr. 7.  Detail ponožkového exponátu umístěného na půdě

Galerie Villa Pellé zveřejnila nejen video z online vernisáže na Youtube, ale nově i videorozhovor s Galinou Miklínovou a s dalšími aktéry realizace výstavy. Prostřednictvím videí je tak možné navštívit výstavu nyní alespoň virtuálně.

Text a foto: Lucie Šimánková

 

Fotografie z výstavy: