Galerie Hollar zahájila tradiční lednovou výstavu Jubilanti, v níž každoročně prezentuje tvorbu grafiků, kteří v daném roce oslaví kulaté či půlkulaté životní výročí. Expozice třiadvaceti jubilantů z řad Sdružení českých umělců grafiků Hollar poskytuje generačně i výrazově pestrý průřez současnou českou grafickou tvorbu. Výstavu je možno zhlédnout do 2. února.

Nejstarším z letošních jubilantů je Pavel Sukdolák, nestor českých grafiků, který letos v září oslaví úctyhodné 95. narozeniny. Svět jeho grafických listů se vyznačuje nezaměnitelnou křehkou poetikou, introverzí, imaginativností a harmonií. A přece je to svět, kde nechybí nejasné šifry, nedopovězené náznaky a znepokojující tajemství, svět, který již po sedm desetiletí přitahuje obdiv milovníků grafiky všech generací.

01sukdolak antonova1

Obr. 1.  Pavel Sukdolák: Pokus o rovnováhu, nedat., akvatinta, lept
Obr. 2.  Alena Antonová: Žena v křesle, 1970, lept, suchá jehla

K veteránům české grafiky patří rovněž Alena Antonová (90), Jiří Šalamoun (85) a František Hodonský (75). Posláním tradiční výstavy je vzdát poctu jubilantům a rozvíjet spolkový život grafiků. K jejím nesporným pozitivům patří, že alespoň drobnou ukázkou připomíná tvorbu dosud žijících, neprávem zapomínaných umělců. To je letos případ manželů Jamese a Evy Janíčkových (oba 85).

02hubatkova nikl

Obr. 3.  Jana Hubatková: Tanec nad srázem, 2016, litografie
Obr. 4.  Petr Nikl: Včelka, 2018, litografie

Výstava jubilantů představuje různorodý výběr prací v klasických grafických technikách, který dokazuje, že v dobrém smyslu poctivé grafické řemeslo je alespoň v tvorbě střední a starší generace umělců stále živé. K nejoblíbenějším hlubotiskovým technikám patří čárové lepty a akvatinty (P. Sukdolák, J. Janíček, E. Janíčková, K. Štanclová, J. Otava, L. Raškovová), zastoupen je také lept se suchou jehlou (A. Antonová) a měkký kryt (L. Netušil).

04hraba

Obr. 5. Zbyněk Hraba: Jasný den, 2016, linoryt

V oboru tisku z výšky vládne jednoznačně linoryt (A. Antonová, H. Horálková, P. Piekar, Z. Hraba, M. Sláma), ale objevuje se i dřevořez v tvorbě F. Hodonského. Tradičně silné zastoupení má v české grafice také litografie (J. Šalamoun, M. Axmann, P. Nikl, J. Hubatková, J. Šindelová). Pozornost upoutá i tvorba Jiřího Samka, který se jako jediný prezentuje autorskou technikou – linorytem tištěným z hloubky.

05slama

Obr. 6. Miloš Sláma: Žabinec nad hlubinou, 2018, linoryt

Autor: Jiří Bernard Krtička