Galerie Villa Pellé zve na výstavu maleb Theodora a Jana Pištěkových pod názvem Pištěk & Pištěk: Dva světy. Přestože otec i syn patří ke známým osobnostem české výtvarné scény, společně vystavují vůbec poprvé. Theodor Pištěk navíc letos slaví významné životní jubileum. Výstava, která je součástí dlouhodobého projektu zaměřeného na mezigenerační dialog významných českých umělců, bude přístupná do 29. ledna 2023.
Theodor Pištěk: Rozmluva s Hawkingem, 2019 |
Theodor Pištěk: Dolů 2, 1996 |
Výstava Pištěk & Pištěk je koncipovaná se zjevnou ambicí představit průřez tvorbou obou umělců v různých vývojových obdobích a rozmanitých stylových polohách. Není bez zajímavosti, že na přípravě výstavy se podíleli dva kurátoři: Martin Dostál a Petr Volf. Ve vzájemné spolupráci kurátorů s oběma umělci tak vznikla expozice s díly otce a syna ve vzájemném dialogu a konfrontaci. Samotný název výstavy, odvozený od malby Jana Pištěka nazvané Dva světy, symbolicky podtrhuje tuto rodinnou vazbu. Přízemí a podkroví Galerie Villa Pellé jsou věnovány Theodoru Pištěkovi, první patro patří jeho synu Janovi.
Theodor Pištěk: Portrét Františka Vláčila, 1958 |
Theodor Pištěk: Hudebníci, 1958 |
Theodor Pištěk (nar. 25. října 1932 v Praze) je široké veřejnosti znám především jako filmový výtvarník, spolupracující s věhlasnými režiséry Františkem Vláčilem a Milošem Formanem. Za návrhy kostýmů pro Formanův film Amadeus (1984) obdržel prestižní cenu americké filmové akademie Oscar. V oblasti volné výtvarné tvorby náleží k významným představitelům československého a českého hyperrealismu. Stejně suverénně se však pohybuje i v oblasti abstrakce, jak dokládá jeho nedávný malířský cyklus nazvaný Rozmluva s Hawkingem. Překvapením pro návštěvníka pak budou Pištěkovy rané malby z přelomu 50. a 60. let (například Portrét Františka Vláčila nebo Hudebníci), které nebyly dosud vystaveny.
Jan Pištěk: Džungle 3, 2014-18 |
Jan Pištěk: Dívka z Martiniku, 2020 |
Jan Pištěk (nar. 10. srpna 1961 v Praze) se rovněž věnuje návrhům pro film a divadlo, nicméně jeho hlavním uměleckým zájmem je volná tvorba. Prezentovaná díla, třebaže vznikla v krátkém období několika posledních let, dokládají stylovou variabilitu Janovy tvorby pobybující se v širokém rozpětí od figurativní a semifigurativní malby přes abstrakci organickou a geometrickou až k abstrakci informální. Pracuje přitom s různými inovativními malířskými postupy, zahrnujícími techniky lití, stříkání či otiskování barev. Hlavní sál prvního patra vily je věnován Janovu nejnovějšímu cyklu Znamení (2022), který je inspirován tradičními znameními zvěrokruhu a vedle maleb zahrnuje i malířsky pojednané objekty.
Jan Pištěk: cyklus Znamení – Beran bojovník (2021-22) |
Jan Pištěk: cyklus Znamení – Ryby (2021-22) |
Výstava Pištěk & Pištěk: Dva světy navazuje na úspěšné projekty založené na mezigeneračním dialogu dvou umělců, které v Galerii Villa Pellé proběhly v nedávné minulosti – například výstava Paralely, která konfrontovala dílo Stanislava Kolíbala a Karla Štědrého, nebo výstava nazvaná Kód geometrie věnovaná Miroslavu Mirvaldovi a Janu Kalábovi. Aktuální expozice Theodora a Jana Pištěkových přináší kromě generační konfrontace dvou silných uměleckých odsobností i niternější souvislost danou těsným příbuzenským vztahem obou umělců.
Text a foto: Lucie Šimánková