Rozsáhlá retrospektivní výstava díla Radka Pilaře v Galerii Villa Pellé představuje tohoto výtvarníka nejen jako osobnost nesmazatelně spjatou s ilustrací knih a časopisů pro děti a tvůrce výtvarného zpodobnění loupežníka Rumcajse (a samozřejmě také původní znělky Večerníčku), ale i jako malíře a neúnavného experimentátora. Výstavu Radek Pilař 90, uspořádanou u příležitosti devadesátého výročí jeho narození, je možné navštívit do 20. února 2022.
Radek Pilař (1931-1993) se narodil v Písku. Po studiích na gymnáziu se rozhodl pokračovat na Akademii výtvarných umění, ovšem tradiční pojetí malby mu příliš nevyhovalo, a tak záhy začal experimentovat s propojením malby, fotografie a filmu. Od šedesátých let, kdy započal spolupráci s televizí, se podílel na tvorbě animovaných filmů. Ve všeobecnou známost vešel jako tvůrce znělky Večerníčku i jako výtvarník večerníčkového seriálu O loupežníku Rumcajsovi. Kromě toho se souběžně věnoval další tvorbě pro děti. Známý je především pro své ilustrace dětských knih, které pojímal jako tiskoviny, jež se zároveň mohou stát hračkou. Málo známým faktem je, že Pilař byl už v osmdesátých letech průkopníkem videoartu, kterému se věnoval v ústranní svého ateliéru partně jako jeden z prvních českých umělců.
Radek Pilař: Bubáci (1964), email, plátno |
Radek Pilař: Bílá hlava (první polovina šedesátých let), kombinovaná technika, email, plátno |
Kurátor Pavel Ryška zvolil koncept tvůrčí cesty, která návštěvníky postupně seznamuje s rozmanitostí Pilařovy tvorby na základě použitého výtvarného média ( knižní ilustrace, kreslený film, fotoasambláže, videoart ). Náležitá pozornost je věnována volné tvorbě i výtvarným experimentům Radka Pilaře, které byly mnohdy dlouhou dobu skryty uvnitř jeho ateliéru a veřejnost se s nimi mohla seznámit až na samém sklonku Pilařova života či na výstavách konaných již posmrtně.
Radek Pilař: Loutka III (sedmdesátá léta), kombinovaná technika, sololit |
Radek Pilař: Fotoasambláž (konec osmdesátých let), cibachrome, skříňka, sklo |
Není bez zajímavosti, že výstava je koncipována velkoryse, včetně nároků na technické řešení. Kromě maleb a dalších výtvarných projevů tradičnějšího rázu totiž v expozici nalezneme velké množství obrazovek a jiné zobrazovací techniky, včetně té historické. Například znělka Večerníčku je prezentována na třech dobových televizorech (černobílý, starý barevný a současný) - a to v podobě, v jaké ji mohli tehdejší pomyslní majitelé televizorů vidět každý večer.
Radek Pilař: Ilustrace ke knihám Václava Čtvrtka (sedmdesátá léta) |
Radek Pilař: Fotoasambláž (1984), cibachrome |
Výstava láká k návštěvě celou rodinu, rodiče i děti. Dospělí se zde mohou setkat s méně známými oblastmi Pilařovy tvorby, pro děti je v expozici zřízen dětský koutek a další místa, kde mohou uplatnit vlastní hravost a kreativitu. Půdní prostor je věnován Pilařovu videoartu, ale nechybí zde ani odpočinkové místo pro děti s pásmem promítaných večerníčků. Výstava Radek Pilař 90 je poctou této výrazné a činorodé osobnosti, kterou ocení velcí i malí návštěvníci galerie.
Text a foto: Lucie Šimánková
Fotografie z výstavy: