Galerie Kroupa v Praze představuje tvorbu neprávem pozapomenutého malíře Karla Těšínského. Umělec byl osudově fascinován věčně se střídajícími a stále novými podobami krajiny, jejichž vnitřní harmonii usiloval po celý život znovu a znovu zachytit na svých plátnech. Výstavu Karel Těšínský: Obrazy a monotypy si můžete prohlédnout v Galerii Kroupa do 3. července.

tesinsky galerie kroupa 02Obr. 1. Karel Těšínský: Krajina, 1973, uhel, akvarel, papír
Obr. 2. Karel Těšínský: Krajina

Karel Těšínský (1926 – 2005) se narodil v Mladé Boleslavi a část dětství prožil na Zakarpatské Ukrajině, kde jeho otec získal zaměstnání. V roce 1938 rodina přesídlila zpět do Čech. Ve čtyřicátých letech se Karel Těšínský vyučil strojním zámečníkem a teprve po druhé světové válce se začal zabývat uměním. Studoval nejprve u profesorů Jana Baucha a Emila Filly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, poté v ateliéru prof. Otakara Nejedlého na Akademii výtvarných umění, kde dokončil studium v roce 1955. Počátkem šedesátých let získal místo pedagoga na Střední uměleckoprůmyslové škole na pražském Žižkově, kde působil až do roku 1986.

tesinsky galerie kroupa 01Obr. 3. Karel Těšínský: Krystaly v prostoru
Obr. 4. Karel Těšínský: Rybník, kolem 1970, olej, plátno

Karel Těšínský nalezl trvalou a nevyčerpatelnou uměleckou inspiraci v podobách krajiny. V sedmdesátých letech koupil chalupu v jihočeských Chvalešovicích, kde od té doby pobýval se svou ženou během léta a kde s oblibou tvořil. Těšínského tvorba vychází z pozorování krajiny a přírodních jevů, zkoumá její formy, struktury a vztahy. Jeho projev je  kultivovaný, harmonizující a prostý jakýchkoli extravagancí. Podobně jako před ním Josef Šíma či Jiří John se Karel Těšínský vydal cestou hledání archetypálních přírodních forem a postupnou redukcí tvarů a barevné škály dospěl až k abstraktnímu vyjádření.

Text a foto: Lucie Šimánková

 

Fotogalerie z výstavy: