Ostrovní stát mohl být kulturně o mnoho bohatší, kdyby se podařilo realizovat záměr Árni Magnússona na stavbu barokního chrámu. Bohužel k tomu nikdy nedošlo, ačkoliv se dochoval architektonický plán a další památky projektu. Dodnes však tento příběh vzrušuje umělce a badatele. Malíř Hynek Martinec se rozhodl zpřístupnit veřejnosti tajemný osud, jakož i své reakce na barokní umění výstavou Cesta na Island, kterou ve Šternberském paláci Národní galerie uvidíte do 26. srpna 2018.

IMG 20180426 113512

Nic menšího než velkou senzaci nemůže divák očekávat ve druhém poschodí jedné z nejvýznamnějších barokních staveb. Kromě významných uměleckých děl z místních sbírek Hynek Martinec ve svých obrazech vyzdvihuje evropské baroko z dalších metropolí. Současná hyperrealistická malba zpodobňuje ikonická díla známých mistrů a uvádí je do moderních souvislostí.

Příprava výstavy trvala tři roky. Společně s Národní galerií realizuje projekt galerie Rudolfinum a její ředitel Petr Nedoma je jedním z kurátorů výstavy. “Jde o vytváření nových vztahů a nových interpretací starého umění,” říká Petr Nedoma, pro něhož byla práce na projektu zjevným potěšením.  Kurátorem za Národní galerii je Otto M. Urban, který také zajistil vydání katalogu.

Hned prvním exponátem při vstupu do expozice je dochovaný plán na stavbu pojmenovanou po svém duchovním otci katedrála Magnússon. Islandský učenec Árni Magnússon požádal v roce 1729 architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera o stavbu katedrály. Nechal dokonce vytvořit až padesát pláten pro výzdobu interiéru. Při osobní návštěvě Islandu v roce 1733 bohužel zjistil, že na ostrově není možné stavbu realizovat, protože v nepříznivých severských podmínkách by nevykopal potřebně hluboké základy. Budova měla být vysoká sto metrů ve tvaru protáhlé pyramidy. Na vnitřních stěnách věžovité měly viset obrazy, odspodu největší po nejmenší ve špici. Unikátní stavba neměla mít žádná okna ani dveře a vstupovalo by se do ní z pět set metrů vzdálené jeskyně. Ve středovém sloupu se počítalo s rotujícím výtahem pro ideální prohlídku obrazů.


Hynek Martinec se narodil v roce 1980 v Broumově. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, Middlesex Univerzity v Londýně a Cooper Union v New Yorku. Trvale žije v Londýně. Jeho další výstava k tématu architektury stavitele Dientzenhofera začne 5. května v Broumově.