Národní galerie Praha ve spolupráci s Museem Rietberg Zürich zahájila v prosinci ve Valdštejnské jízdárně v Praze jedinečnou výstavu Buddha zblízka. Dosud největší přehlídka buddhistického umění u nás představuje na dvě stě předmětů nezměrné hodnoty, dokumentujících historii buddhistické kultury v období od 2. do 20. století. Výstava trvá do 24. dubna 2022.
Podstatu buddhismu přibližuje přední český buddholog Jiří Holba těmito slovy: "Buddhismus je mimořádně rozsáhlá a komplexní filosoficko-náboženská tradice, která vznikla v severní Indii v 5. st. př. n. l. na základě učení jejího zakladatele nazývaného Buddha (asi 480–400 př. n. l.) neboli Probuzený. Konečným cílem buddhismu je dosažení vysvobození (nirvána) z neustálého koloběhu znovuzrozování (sansára), jenž je považován za strastný. Tohoto cíle se dosahuje následováním a pěstováním Buddhovy spásonosné nauky (dharma), která ukazuje všem bytostem cestu k úplnému vykořenění chtivosti, nenávisti a zaslepenosti, které poutají bytosti v koloběhu zrozování a umírání."
Obr.2.: Bódhisattva Kuan-jin sedící v královské pozici, Čína, 12.-13.st. |
Obr.3.: František Drtikol: Muž v lotosové pozici (autoportrét) |
Výstava Buddha zblízka postihuje multikulturní charakter buddhismu a jeho šíření z Indie do dalších oblastí Asie a nakonec i do Evropy. Umělecká díla dokumentují Buddhův život a tlumočí hlavní myšlenky jeho nauky staré přes 2500 let. Mezi početnými sochami buddhů a bódhisattvů, psanými i tištěnými texty súter, japonskými a čínskými zenovými obrazy, tušovými kresbami na hedvábí zaujme vzácný 15 metrů dlouhý japonský obrazový svitek z přelomu 17. a 18. století s detailním námětem legendy Buddhova života od zrození po nirvánu, který je v celé své délce vystaven vůbec poprvé.
Další raritou je například velká hlava Buddhy ze severozápadní části Číny, pozůstatek sousoší, které vytesali mniši do skalního jeskynního chrámu v 6. století. Prostřednictvím starší théravádové tradice výstava představuje také osobnosti spjaté s prvním šířením buddhismu – světce zvané arhati a dále bohatý pantheon mahájánového buddhismu, nejrozšířenějšího směru této nauky. Výstava dává prostor i sběratelství a ohlasům buddhistické filosofie v českém umění od konce 19. století po současnost. Vedle obrazů Františka Kupky, Jana Zrzavého a Josefa Váchala uvidíte i díla českého vyznavače buddhismu Františka Drtikola, zahrnující malby olejem i slavné fotografické autoportréty v meditační poloze.
Obr. 4.: Buddha a příběhy z jeho života, Tibet, 17. st. |
Obr. 5.: Buddha jako řecký mladík, pomezí Pákistánu a Afghánistánu, 3.st. |
Návštěvníci výstavy mohou také vidět filmový dokument Souhvězdí Buddhy o současné praxi buddhistického učení u nás a prohlédnout si audiovizuální mapu, znázorňující historické šíření buddhismu a jeho hlavní světová centra. Vizuální estetický zážitek z uměleckých děl umocňuje zvuková instalace recitovaných modliteb a zenových kóanů, nesoucích se záměrně potemnělým prostorem Valdštejnské jízdárny. Výstava Buddha zblízka je široce inspirativním kulturním počinem, který českého diváka prostřednictvím umění názorně uvádí ke kořenům buddhistického myšlení, tradice a kultury.
Text: Eliška Cieslarová
Foto: autorka (1-3,5), Národní galerie Praha (4)