Šest desetiletí tvorby světově proslulého fotografa se zásadním způsobem proměnilo zejména ve čtyřicátých letech. Tento vývoj můžeme sledovat na malých náhledových fotografiích, které podařilo zachránit po požáru v roce 1985. Výstava Josef Sudek - Privatissima 10. - 70. let potrvá ve fotografickém ateliéru na Újezdě do 30. září 2018.

IMG 20180625 182438

Sudek vyráběl fotografie v ateliéru na Újezdě od roku 1927. Fotografoval již před I. světovou válkou od roku 1913 a fotoaparát si vezl i do vojenské služby. Používal vlastní techniky, například efektu rozmazání krajiny dosahoval nanášením tuku na objektiv.

Vystavené fotografie jsou průměty negativů 1:1, tedy takzvané kontakty. Později měl formáty větší a je zde zachycena tvůrčí linka až do sedmdesátých let, kdy jako osmdesátník zemřel. “Náměty se měnily, ale vracel se k tématu krajiny a Prahy, které jsou osnovou výstavy. Výběr je co nejreprezentativnější z dochovaných materiálů po požáru ateliéru. Paní ze sousedství tehdy na hasiče volala, že ničí kulturní památku. Fotografie dílem zhořely a zbylé byly slepené. Tyto stopy dodávají určitou autenticitu vystavených snímků,” uvádí kurátor Josef Moucha.

“Na nejmenších fotografiích je dobře vidět základ metody, kterou se stal slavným. Podle jeho vlastních slov přestal během II. světové války zvětšovat. Záměrně dělal průměty negativů na větší formát papíru a tím vznikaly charakteristické černé okraje. Na výstavě jsou vidět i fotografie z doby před tímto rozhodnutím, tedy z první republiky a čtyřicátých let. Pak došlo k přehození výhybky, která je pro Sudkovo zralé období charakteristická. My přitom můžeme pozorovat fázi zrodu a přechod, což má svůj historický význam a nejde jen o letní podívanou,” popisuje dále Josef Moucha.

Dramatický osud dřevěného domku se započal koncem 19. století.  Na Královských Vinohradech jej provozovala portrétní firma Laube. Rozmontovaný byl v roce 1901 přepraven na Malou Stranu. Josef Sudek uzavřel v červenci 1927 smlouvu s majitelem domu, na jehož dvoře stojí. Mistr tu pracoval do své smrti v roce 1976. Jeho sestra Božena Sudková v domku málem uhořela při požáru v roce 1985. Zničený pavilonek byl znovu postaven podle původních plánů a v roce 1990 prohlášen za kulturní památku.

Další dílo Josefa Sudka je aktuálně na výstavě Sudek, Funke, Drtikol… v Oblastní galerii Liberec a to až do konce září. Jedná se o výběr ze sbírky společnosti PPF, která provozuje také ateliér na Újezdě. Virtuální galerii zhruba dvou set padesáti Sudkových fotografií si můžete prohlédnout na webu PPF.