V celé budově a většině ateliérů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze probíhá ve dnech 25. - 29. ledna 2019 výstava semestrálních a klauzurních prací studentů. Její zahájení provedli dosluhující rektor Jindřich Smetana, emeritní rektor Jiří Pelcl a nastupující rektor Jindřich Vybíral. Prohlédnout si expozice můžete každý den od 10 do 18 hodin.

11

Profesor Jiří Pelcl připomněl, že do roku 2003 byly semestrální prezentace studentů neveřejné. Patnáctým rokem se škola dvakrát ročně otevírá návštěvníků. “Přišlo mi škoda, aby to bylo jenom pro nás a inicioval jsem změnu, aby vzniklo místo pro setkávání a diskuze. Setkáváme se tak již po třicáté,” řekl Jiří Pelcl. Nový rektor Jindřich Vybíral se má funkce ujmout od února. “Letošní školní výstava uzavírá významné historické období spjaté se jmény rektora Jindřicha Smetany a prorektora Jiřího Pelcla. Škola je ve skvělé kondici,” uvedl historik umění Jindřich Vybíral.

Z tiskové zprávy VŠUP: Zmínit můžeme projekt Ateliéru módní tvorby, který přichystal speciální kolekci pro výstavu Zika a Lída Arscher v UPM. Ateliér tvorby písma a typografie se zamýšlel nad vzhledem českých bankovek a navrhl vlastní série, Ateliér filmové a televizní grafiky zase navázal kreativní spolupráci s Pamětí národa. Nechybí ani realizace pro konkrétní zadavatele, Ateliér produktového designu řešil prvky pro privátní lázeň pro firmu Gessi, Ateliér designu interiéru a nábytku zase navrhoval exteriéry a interiéry pro zájezdní hostinec v Českém ráji. Ateliér designu oděvu a obuvi pokračuje ve své úspěšné spolupráci se společností Baťa a připravuje kolekci bot, ze kterých bude opět vybrán pár, který bude vyroben a prodáván po celém světě. V tomto roce se také poprvé představí práce nového Ateliéru fotografie II, který se zaměřuje na užitou fotografii. Studenti v letošním roce fotili přehlídku Designblok 2018 a zajistili podklady pro katalog Designguide. Mimo to pracovali na projektu studentského časopisu FEAT.

Ukázky z loňských prací najdete v článku Klauzury aneb co se v zimě urodilo na UMPRUM

Videozáznam s úvodním slovem tří rektorů:


Fotogalerie s ukázkami prací: