Pod názvem Pro kamna ke Špačkovi se skrývá výstava dvou renesančních uměleckých řemesel – hrnčířství a kamnářství, kterou Muzeum hlavního města Prahy otevřelo v Domě U Zlatého prstenu. Chloubou expozice je renesanční keramika a kamnové kachle z dílny mistra Adama Špačka, která byla odkryta při archeologickém průzkumu v Truhlářské (dříve Hrnčířské) ulici. Výstava je k vidění až do 29. března 2020.

spacek textVýstava seznamuje návštěvníky s výrobou keramiky, kamnových kachlů i kamnářským řemeslem v Praze za pozdního středověku a raného novověku prostřednictvím dobových vyobrazení, rekonstrukce výrobních zařízení, 3D modelů a vizualizací výrobních postupů. Dále prezentuje výjimečný nález dílny hrnčířského a kamnářského mistra Adama Špačka, odhalené během archeologického průzkumu okolí náměstí Republiky, prováděného počátkem našeho století v souvislosti s výstavbou obchodního centra Palladium.

Obr. 1. Gotické komorové kachle se scénou souboje Přemysla Otakara II. s Rudolfem I. Habsburským, 30.- 40. léta 14. stol., hrad Kyšperk

Umělecká výzdoba keramických kachlů byla nezbytnou součástí kamnářského řemesla v době pozdního středověku a renesance. Ukázky mistrovské práce starých hrnčířů a kamnářů budí obdiv ušlechtilou krásou, bohatstvím motivů, propracovanými detaily a pestrostí barev. Raději zaháním myšlenky srovnání tehdejších kachlových kamen a keramiky s dnešními otopnými tělesy a sériově vyráběnými hrnky.

Autorka: Zuzana Šmídová


Fotogalerie výstavy: