pravoslav sovak museum kampa ceskegalerieMuzeum se zaměřuje na významné české autory, kteří během života působili v zahraničí. Průřez sedmdesáti lety tvorby světově úspěšného grafika nabízí expozice ve dvou poschodích Sovových mlýnů. Celkem obsahuje 190 prací od počátků tvorby až po nejsoučasnější koláže. Švýcarský občan Pravoslav Sovák jako devadesátník je stále aktivní, tvoří a zúčasnil se i zahájení výstavy. 24. 2. - 27. 5. 2018
Muzeum se zaměřuje na významné české autory, kteří během života působili v zahraničí. Průřez sedmdesáti lety tvorby světově úspěšného grafika nabízí expozice ve dvou poschodích Sovových mlýnů. Celkem obsahuje 190 prací od počátků tvorby až po nejsoučasnější koláže. Švýcarský občan Pravoslav Sovák jako devadesátník je stále aktivní, tvoří a zúčasnil se i zahájení výstavy. Krajiny času 24. 2. - 27. 5. 2018

IMG 0879“Dílo Pravoslava Sováka se prolíná od konce čtyřicátých let prolínají témata města a lidské figury. Občas se dotýká mezních situací člověka. Nejde o klasickou retrospektivu, ale hledáme souvislosti různě starých děl, médií a témat. Ačkoliv je autor známý zejména jako grafik, začínáme jeho fotografiemi. Charakteristická je pro autora mnohovrstevnastost, používání grafických i fotografických technik či akvarelu. Cyklus Muzea začal vnikat v polovině sedmdesátých let a zachycuje scény z galerií výtvarného umění. Českou premiérou je představení autorových propracovaných kreseb,” přibližuje koncepci výstavy kurátorka Helena Musilová.  

Doprovodný program se skládá ze čtyř akcí - 16. března od 18,30 komentovaná prohlídka s kurátorkou, 24. března od 16 hodin dílna pro rodiče s dětmi, 10. dubna od 18,30 komponovaný večer o autorovi a 26. května od 15 hodin lektorská komentovaná prohlídka. K výstavě byl vydán katalog s reprodukcemi a textem jedné z nejvýznamnějších maďarských spisovatelek Zsófie Bánové. V Muzeu Kampa bude za měsíc zahájena výstava malíře Jana Zrzavého, u něhož Pravoslav Sovák pracoval v mládí jako asistent.

Pravoslav Sovák se narodil 30. srpna 1926 ve Vysokém Mýtu. Po vystudování Vysoké školy umělecko průmyslové byl asistentem malíře Jana Zrzavého. Po roce 1948 pracoval jako horník, dělník a poté jako grafik na volné noze. V roce 1968 odešel do Německa a v roce 1978 se přestěhoval do švýcarského Hergiswilu. Tam žije a tvoří dodnes. Působil také v Paříži a často cestoval do USA. Jeden z jeho souborů zakoupilo v roce 1972 muzeum v New Yorku. V letech 1975 - 1991 byl profesorem na Kunsthochschule v Kolíně nad Rýnem.