pechacek tekuty narod ceskegalerie“Když se někdo chová jako hulvát a je prostě zlej, tak zaslouží, aby to dostal zpátky,” říká autor videoinstalace, která průběžně reaguje na vývoj prezidentské volby. Videogalerie v Experimentálním prostoru NoD představuje 360° projekci navazující na předchozí snímek Tekutý národ. Prostředí baru v Dlouhé ulici se tak nabízí jako ideální místo pro očekávání výsledků druhého kola volby hlavy státu. Je tu možné získat i nezbytný odznáček s červenými trenýrkami.“Když se někdo chová jako hulvát a je prostě zlej, tak zaslouží, aby to dostal zpátky,” říká autor videoinstalace, která průběžně reaguje na vývoj prezidentské volby. Videogalerie v Experimentálním prostoru NoD představuje 360° projekci navazující na předchozí snímek Tekutý národ. Prostředí baru v Dlouhé ulici se tak nabízí jako ideální místo pro očekávání výsledků druhého kola volby hlavy státu. Je tu možné získat i nezbytný odznáček s červenými trenýrkami.

frantiek pechekFrantišek Pecháček studuje doktorantský obor vizuální komunikace na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Jeho projekt využívá nová média a 3D grafiku pro fluidní simulaci. Je pojatý do tří celků, které reflektují jednotlivé fáze volby prezidenta České republiky. První část byla temná, s roztékajícím se Zemanem. První kolo voleb dopadlo tak, že můžeme aspoň doufat. Proto je v druhém dílu duha jako symbol, který se objevuje po dešti. Video je výsledkem tříměsíční studie fluidní dynamiky, což je v počítačové grafice jedna z nejtěžších disciplín. Simulování kapalin, v tomto případě roztékajícího se vosku, je mimořádně náročné.

“Současný prezident si zaslouží, aby odešel. Nepřeju nikomu nic špatného. Ale když se někdo chová jako hulvát a je prostě zlej, tak zaslouží, aby to dostal zpátky,” uvedl František Pecháček na vernisáži po prvním kole prezidentských voleb.

Původní videoinstalace trvala od 28. listopadu 2017 do 10. ledna 2018 pod názvem Tekutý národ. Kurátorka Veronika Zajačiková ji doprovodila slovy: “Varovné signály totalitních režimů straší nejen v médiích. Politici bičují svá ega v křečovitě podbízivé úsměvy. Je to fake, prázdná gesta, cesta do nikam – nebo cesta zpátky?”

Následují dvě upravené verze s názvem Reload - Recover. Druhý díl se ve videogalerii NoD promítá dva týdny mezi dvěma koly prezidentské volby. Třetí díl bude reflektovat konečný výsledek a potrvá do 16. února 2018.

František Pecháček působí v oblasti digitálních médií, videomappingu a scénografie. Vystudoval Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně. Vytvořil přes dvacet videoprojekcí pro několik předních divadel. Podílel se na vzniku panoramatické projekce galerie Video NoD. Je také autorem koncepce výstavního prostoru na podestě Nové scény Národního divadla, kde nedávno představil svůj projekt Šest tisíc elementů. Je členem skupiny Black Division.