zdenek sykora nova scena ceskegalerieNa podestě Nové scény Národního divadla byla zahájena videoinstalace Františka Pecháčka. Je vytvořená z detailů mozaiky na dvacetimetrových odvětrávacích komínech Letenského tunelu. Název Šest tisíc elementů odkazuje k počtu dílů mozaiky o rozměru 30 x 30 centimetrů. Vytvořil ji před padesáti lety malíř Zdeněk Sýkora, který již v té době zaznamenal evropský úspěch. Jeho díla ve veřejném prostoru jsou k vidění v Praze, Švýcarsku a Holandsku.Na podestě Nové scény Národního divadla byla zahájena videoinstalace Františka Pecháčka. Je vytvořená z detailů mozaiky na dvacetimetrových odvětrávacích komínech Letenského tunelu. Název Šest tisíc elementů odkazuje k počtu dílů mozaiky o rozměru 30 x 30 centimetrů. Vytvořil ji před padesáti lety malíř Zdeněk Sýkora, který již v té době zaznamenal evropský úspěch. Jeho díla ve veřejném prostoru jsou k vidění v Praze, Švýcarsku a Holandsku.

IMG 20180110 181005

Zahájení výstavy uvedla manželka umělce Lenka Sýkorová (na fotografii s Františkem Pecháčkem). Připomněla záměr přiblížit dílo světově úspěšného autora české veřejnosti a zahraničním turistům, který se však dosud zcela nepodařil. “O mozaice na letenských komínech se mluví v knize Vetřelci a volavky, která pojednává normalizačním umění. Musím se ohradit, že toto zařazení je nespravedlivé. Idea vznikla už v roce 1966 a začala se realizovat v roce 1968. Jen kvůli tomu, že se ztratil jeden nákladní automobil s mozaikovými plotnami, byla mozaika dokončená v roce 1969 a získala tak nálepku normalizačních vetřelců. Sýkora by takovou příležitost za normalizace nedostal. Později měl mít i realizaci větrání metra stanice Malostranská, ale jeho jméno již nebylo přijatelné ” říká Lenka Sýkorová.

“Když jsem před dvěma lety vymýšlel koncept galerie Nové scény, tak jsem chtěl přijít s něčím nevšedním. Vznikl vertikální setup pro videoprojekci a už tehdy mě napadlo, že práce Zdeňka Sýkory by na něm vypadala velmi krásně,” uvedl autor videoinstalace František Pecháček.

Součástí instalace je také projekce dokumentárního filmu Letná XL od Martina Dostála z roku 2009. V osmnáctiminutovém snímku se k mozaice na letenských komínech vyjadřují přední odborníci jako Zdeněk Ziegler, Aleš Najbrt, Meda Mládková, Josef Pleskot a další. Film vznikl u příležitosti čtyřicátého výročí vytvoření díla. Na DVD ho vydala Galerie Zdeněk Sklenář. Ta také pořádala před deseti lety stejnojmennou výstavu.

Zdeněk Sýkora žil v letech 1920 - 2011. Vystudoval výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Univerzitě Karlově. V roce 1966 habilitoval docentem. Od roku 1964 jako jeden z prvních na světě používal výpočetní techniku pro výtvarné umění. V roce 2003 získal titul rytíř francouzského Řádu umění a literatury. Je zastoupen v řadě významných zahraničních galerií. V současné době vzniká projekt jeho velké monografie Život a dílo. Z iniciativy spolku Sýkora 2020 má být vydlážděna piazetta divadla v autorových rodných Lounech.

Fotogalerie ze zahájení výstavy 10. ledna 2018

 Video ze zahájení výstavy 10. ledna 2018

 Upoutávka Letná XL - Galerie Zdeněk Sklenář (2009)