skoda kampa ceskegalerieFrancouzský občan českého původu má svou první retrospektivní výstavu v České republice v Museu Kampa. Projekt s názvem Mysterium Cosmograficum - Johanes Kepler bude přístupný do 3. června 2018.


Francouzský občan českého původu má svou první retrospektivní výstavu v České republice v Museu Kampa.
Projekt s názvem Mysterium Cosmograficum - Johanes Kepler bude přístupný do 3. června 2018

IMG 20180510 182101Výstava je rozdělena do tří částí. Ukázky mladší tvorby jsou v bývalé konírně, novější a kinetické umění se nachází ve dvou sálech hlavní budovy. Na nádvoří je pak příležitostně spouštěn bublinkovač.

Nejstarším exponátem je oblečení pro Golema, který uvádí období rozkvětu astronomie. Odkazuje i na skutečnost, že lidé ze všeho nejdříve zpracovávali kov z dopadlých meteoritů a autor vnímá kováře jako první alchymisty. Videoprojekce zaznamenává kovářskou práci s mechanickým kladivem při tvorbě železných koulí, které jsou rovněž součástí expozice.

Hlavní dva sály se věnují zejména leštěným objektům. Vibrující koule je poctou Franzi Kafkovi, další díla připomínají další velikány vědy a umění.

“Instinktivně jsem začal objevovat, že geometrie koule je jiná než na kusu papíru nebo na zemi. A tak jsem vyleštil kouli na zrcadlo a najednou jsem se dostal z vnitřního prostoru na vnější prostor, protože odraz není žádná hmota,” uvádí Vladimír Škoda.

Výstavu dalších děl Vladimíra Škody současně pořádá také Galerie hlavního města Prahy v Trojském zámku. Autor měl v České republice dvě větší výstavy v roce 1995 v Rudolfinu a 2007 ve Veletržním paláci.


Vladimír Škoda se narodil v roce 22. listopadu 1942 v Praze. Nebyl přijat na Akademii výtvarných umění a pracoval jako kulisák.
Ve 26 letech v roce 1968 emigroval do Francie, kde získal stipendium, později se stal ceněným umělcem a působil jako profesor.
Má francouzské občanství a od pádu komunismu v České republice vystavuje.

 

fotoreportáž z výstavy: