Pětatřicet převážně rozměrných olejomaleb krajiny tvoří výstavu Proč je všechno tak krásný… v Galerii města Loun a potrvá do 13. května 2018. Tomáš Bambušek využívá své herecké zkušenosti pro komediální show v průběhu vernisáží. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Hrdý nadhled a dostatek humoru mají ti šťastnější, kteří se narodili v Lounech. “Nemějte úctu k redaktorům týdeníku Respekt, ale mějte ji k Tomášovi Bambuškovi a jeho tvorbě,” volně ocitoval Miloše Zemana z inauguračního projevu kurátor Jan H. Vitvar, který je vedoucím kulturní rubriky týdeníku Respekt.

IMG 20180310 171822Výstava je v galerii v budově městského divadla přístupná od pondělí do pátku mezi 14 a 19 hodinou za vstupné 50 korun. V rámci doprovodného programu proběhne 13. dubna od 18 hodin komentovaná prohlídka. Další termín dojde na promítání filmu Ztraceni v Mnichově, kde Bambušek hraje jednu z vedlejších postav, za níž byl nominován na cenu Český lev v roce 2016.

S malováním si Tomáš Bambušek pohrával již v době, kdy v lounské vodárně zakládal s bratrem Miroslavem amatérské divadlo. Pár těchto kusů najdete ve zvláštním oddělení galerie s názvem Místnost všech skřítků. Prostor během vernisáže sloužil jako volně přístupné zázemí a autor zde vařil brambory. Historii tvorby připomenul kurátor Vitvar: “Jeden z těch obrazů tehdy za patnáct set korun koupila jedna dívka, kterou si Tomáš později vzal za ženu. Dílo se jmenovalo Třes třešně.”

“Ke krajinomalbě si nenašel cestu přes školní ateliéry, ale spontánně právě přes krajinu. Umí si ji osahat, ohmatat, načichat, procítit, prošlapat, proválet, umí si ji nechat do sebe vstoupit, tak moc po ní prahne. Přejme mu to. A těšme se z toho, že tuhle schopnost dokáže přenést na své obrazy, které jeho prahnutí zaznamenávají,” uvádí v doprovodném textu Jan H. Vitvar.

K většímu příklonu k výtvarnému umění došlo po úraze, kdy si Bambušek krátil čas rekonvalesce. Později vyrážel do terénu, maloval podle fotografií i přímo v plenéru. Zařídil si také ateliér v bývalých papírnách ve Vraném nad Vltavou. Předchozí výstava proběhla v Open Letohradská 10 pod názvem Humna, help me!

Tomáš Bambušek se narodil 18. prosince 1972 v Lounech. Žije od roku 2005 v Praze, má ženu a dvě dcery - Perlu a Vesnu. Realizoval site specific projekty. Vytvářel betonové vázy a další objekty. Dříve i v současnosti se živí jako filmový herec. V roce 2014 hrál v premiéře opery Nová země od Aloise Háby v Národním divadle.  Příležitostně pracuje jako divadelní scénograf a byl zaměstnaný jako výtvarník v Činnoherním studiu v Ústí nad Labem.