Již po čtyři desetiletí je jméno Krupka spojeno s tím nejlepším v české knižní kultuře: umělecké knižní vazby, bibliofilie, autorské knihy, ruční papír, ruční sazba a knihtisk. Práce Miroslavy a Lubomíra Krupkových je zárukou invence, výtvarného citu, prvotřídního materiálu a mistrovského zpracování. K letošnímu životnímu jubileu manželů Krupkových otevřelo Národní muzeum v Praze výstavu s názvem Knižní vazby = Ateliér Krupka, kterou můžete navštívit do 23. dubna 2023.
Přestože prostor v historické budově vyhrazený pro výstavu je dost skromný, návštěvník zde nalezne „jádro“ tvorby manželů Krupkových, totiž individuální knižní vazby bibliofilií a autorských knih. Miroslava a Lubomír Krupkovi vycházejí z dokonalé znalosti tradičního knihařského řemesla, ale zároveň se oddávají experimentu. Využívají klasickou vazbu na hlubokou drážku podle Bradela, která je jednoduchá a dokonalá a dovoluje aplikaci různých výzdobných technik. Tento způsob vazby inovovali užitím nového materiálu letecké překližky, který je lehký, pevný a velmi dobře zpracovatelný. Po barevné úpravě může navíc imitovat různé druhy dřeva.
Obr. 2. Ateliér Krupka: ukázky uměleckých knižních vazeb |
Obr. 3. Ateliér Krupka: ukázky uměleckých knižních vazeb |
Na výstavě se setkáváme s originálními autorskými vazbami vyrobenými převážně z oázní koziny a MDF desek, které jsou alternativou masivního dřeva. Kniha Dagmar Čaplyginové Milenky (2013) je vázána v deskách potažených černou ebenovou dýhou, na nichž jsou intarzovaná barevná písmena se slepotiskovou strukturou. Vazba knihy Havran A. E. Poa (2017) se vyznačuje trojúhelníkem sestaveným z liter, který žlutou barvou v černém poli evokuje ptačí zobák. V polokožené vazbě Apollinairova Pásma (2019) jsou do dýhové desky intarzovány různé materiály, jako maryl, plexisklo a brusný papír. výsledek připomíná florentinskou mozaiku a zároveň dosvědčuje, že Krupkovi se nebojí experimentu.
Obr. 4. Ateliér Krupka: umělecká vazby knihy Harald Rolseth: Ďábelský koktejl (2020) |
Obr. 4. Ateliér Krupka: umělecká vazby knihy Josef Váchal: Šumava umírající a romantická (2008) |
K dalším unikátům expozice patří intarzovaná vazba Shakespearových Sonetů (1997), vazba Ďábelského koktejlu od Harolda Rolsetha (2020) s gravírováním do švestkového dřeva či vazba Bradburyho Ilustrované ženy (2021) s modře mořenými bambusovými literami. Nemůže chybět ani faksimile proslulé knihy Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Její celokožená vazba o rozměrech 65x50x6cm a váze 15 kg je zdobena reliéfní aplikací z Váchalova autorského písma a Váchalovým slepotiskovým podpisem. Tyto umělecké vazby dokazují, že k přednostem Ateliéru Krupka patří celistvé pojetí knihy založené na souladu literární a výtvarné složky.
Obr. 6. Ateliér Krupka: ukázky grafických úprav a ilustrací |
Obr. 7. Ateliér Krupka: ukázky grafických úprav a ilustrací |
Vedle bibliofilských knižních úprav a vazeb vycházejí z A teliéru Krupka rovněž autorské knihy, z nichž mnohé jsou inspirovány přírodou. Manželé Krupkovi využívají estetický potenciál přírodních elementů, které upravují a zapojují do tematické, výtvarné i materiálové složky knižního díla. Velice dobře je tento princip zřejmý u Vosích knih, kde se materiál vosího hnízda stává částí ručně čerpaného papíru a voštiny hnízda uložené ve skleněných baňkách slouží jako ozdobná aplikace vazby. U knih inspirovaných kůrovcem jsou stopy po požeru jeho larev přeneseny jako kresebné výtvory grafickými technikami na papír. Další autorskou knihu vytvořil Lubomír Krupka přenášením a fixováním přírodních pavučin na černý papír.
Obr. 8. Lubomír Krupka: Liber Aqua, 2018, autorská kniha |
Obr. 9. Ateliér Krupka: ukázky uměleckých knižních vazeb |
V roce 2017 manželé Krupkovi obdrželi za knihu Falešné bankovky hlavní cenu v kategorii autorské knihy v soutěži Grafika roku. Příběh penězokazce, jehož autorem je sám Lubomír Krupka, byl vytištěn na ručně čerpaný papír ze sešrotovaných eurobankovek. Raritou je „vodní“ kniha Liber Aqua z roku 2018, vytištěná na syntetický voděodolný papír Tyvek a prezentovaná v akváriu. Text knihy, vymyšlený a sepsaný opět Lubomírem Krupkou, odkazuje k fiktivní historii knihy, kterou má čtenář před sebou. Z dalších originálních autorských knih z Ateliéru Krupka můžeme uvést například Šachovou či Astrologickou poezii.
Obr. 10. Ateliér Krupka: ukázky uměleckých knižních vazeb |
Obr. 11. Ateliér Krupka: ukázky uměleckých knižních vazeb |
Expozici knižních vazeb doplňují ukázky tiskových dvoustran s textem a ilustracemi. Divák tak může nahlédnout přímo do nitra knih, což při podobných prezentacích většinou není možné. Při tvorbě ilustrací se Lubomír Krupka inspiruje vedle přírodních materiálů také tvary nejrůznějších liter a jejich seskupováním a přetiskováním vytváří esteticky působivé typografické kompozice. Výstava uměleckých knižních vazeb, bibliofilií a autorských knih z Ateliéru Krupka v Národním muzeu je nejen přehlídkou neúnavné letité práce, umu a zápalu pro věc, ale i poctou k životnímu jubileu dvou lidí, kteří zasvětili svůj život krásným knihám. Vlastnit knihu z Ateliéru Krupka je pro majitele velkou radostí i ctí.
Text: Eva Čapková
Foto: Ateliér Krupka (1), Daniel Kreissl (2-11)