Mezi Prahou a Brnem leží jedenáctitisícové město Humpolec. Od středověku bylo proslulé soukenictvím a při rozmachu textilní výroby v 19. století se mu dokonce říkalo český Manchester. Po znárodnění zde působil národní podnik Sukno v osmnácti závodech. V jedné z bývalých textilních továren označovaných číslem 08 vznikla v loňském roce zóna pro umění 8smička. Kulturní prostor má 3000 metrů čtverečních, vlastní depozitář, klimatizační jednotky a profesionální osvětlení. Celý je přitom financovaný z místních soukromých zdrojů.

8smicka foto architektura lukas zentel 009

První uskutečněná výstava byla přirozeně věnována textilu. Zaměřila se na textil v umění za posledních sto let a představila na 84 umělců od Sudka a Drtikola až po nejmladší generaci. Pět metrů široké textilní dílo Milana Knížáka ze šedesátých let bylo poprvé vystaveno v České republice. Vernisáže se zúčastnilo na osm set lidí. Provoz byl zahájen 18. dubna 2018 happeningem, při kterém vycházel z historického komína modrý kouř.

Industriální budova se nachází v severní části města mezi dvěma supermarkety u parku Stromovka. “Inspirovali jsme se zahraničními ikonickými projekty jako je britský Tate Modern (budova bývalé elektrárny) nebo Guggenheimovo muzeum v New Yorku,” říká ředitelka Marcela Straková. Zakladatelé mají ambici získat pro Humpolec svým podnikem podobnou proslulost, jakou má v současnosti pivovar Bernard. Aktivně se zapojují do tvorby veřejného prostoru města a chtějí být centrem místní komunity i vyhledávaným cílem turistů.

Zóna pro umění, či světově rozšířený pojem Art District, odkazuje na skutečnost, že obsah je rozmanitější než u běžných galerií. S velkou odezvou se setkaly kurzy kresby pro dospělé. Pro děti se počítá mimo jiné s obří stavebnicí. K dispozici je také kavárna a knihkupectví. Instituce spravuje sbírku, ve které najdete české umění počínaje Presilerem a současníky konče. Na programu je i kino, přednášky, workshopy, vše od mateřských škol po seniory. Zóna 8smička vedle doprovodného programu k výstavám rovněž vstupuje do veřejného prostoru města. Do výstav se promítají témata jako site specific projekty autorských dvojic, typografie ve výtvarném umění či umělci kraje Vysočina. Výstavní plán je na tři roky dopředu. Otvírací doba je od středy do neděle mezi desátou a osmnáctou hodinou.

Téměř dva roky trvala příprava projektu a budova prošla kompletní rekonstrukcí podle projektu OK PLAN ARCHITECTS. Financování je na naše poměry ojediněle zajištěno bez veřejných zdrojů. Symbolické vstupné osm korun nepokryje ani provozní náklady. Existence s garantovaným výhledem na dvacet let se opírá o místní podporovatele. Nadační fond získává peníze formou daru od vlastníka budovy akciové společnosti Hranipex. Na provozu se podílí i tým humpoleckých dobrovolníků.

Foto: Lukáš Žentel, Nadační fond 8smička