jiloveDávná historie, mýty i přívětivé nadpřirozeno se linou výstavou dva a čtyřiceti výtvarníků pod názvem Zlatá keltská kobyla v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Pořádá ji spolek Lughnasadh, jehož členové se inspirují keltskými tématy. Všehochuť technik a stylů v obrazech, fotografiích a sochách v několika sálech a nádvoří rozhodně stojí za návštěvu.

Dávná historie, mýty i přívětivé nadpřirozeno se linou výstavou dva a čtyřiceti výtvarníků pod názvem Zlatá keltská kobyla v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Pořádá ji spolek Lughnasadh, jehož členové se inspirují keltskými tématy. Všehochuť technik a stylů v obrazech, fotografiích a sochách v několika sálech a nádvoří rozhodně stojí za návštěvu.

Letošní tématem pravidelné výroční výstavy uměleckého spolku je zlato Keltů. To ostatně navazuje na stálou expozici muzea o těžbě zlata a tři přístupné štoly v nedalekém okolí.

“Zdá se, že tehdy ještě fungovala i poesie, převzatá ze starých keltských mýtů: zlato později dolované v Jílovém pro Libuši si tam horníci ve stále v jejich myslích trvajícím keltském duchu pěkně s ní spojovali - každou nově objevenou zlatou žílu tam nazývali Zlatou kobylou, kterou je nutno odtěžovat zezadu, jinak se ztratí. Vysvětlení je snadné: v keltské poesii není dobré realitě nikdy pohlížet z očí do očí - jinak smysl každého verše náhle ihned zmizí…,” uvádí kurátor Josef Ryzec.

Největší pozornost po právu upoutá nedávno zesnulý zakládající člen spolku Lugh sochař Olbram Zoubek. Jeho typické postavy jsou rozesety po nádvoří středověkého domu Mince.

Ve šlépějích mistra, avšak svou cestou, kráčí Radek Andrle. Jeho sochy mají s těmi Zoubkovými jistou podobnost, vždyť také v jeho ateliéru pracoval šest let jako odborný asistent. Vlastní invence a styl jsou však nepopiratelné.

Výstavu procházejte pozorně. V jednom exponátu můžete objevit obří kaleidoskop. Nad vašimi hlavami se zase vznáší létající mrož, dráček a praryba. “Ten ozlizlý s šupinami, co přilétá z rákosí a svým žihadlem, co bolí víc než uštknutí zmije, budí hrůzu panen, toužících po jezerní koupeli,” doplňuje text jednu z dřevořezeb.

Přehledný a dostupný katalog ve formě brožury lze zakoupit za padesát korun. Obsahuje informace o historických souvislostech a těžbě zlata. Autoři jsou zastoupeni každý jednou barevnou fotografií. Katalog stejně jako koncepci výstavy připravil Josef Ryzec.

Jílové u Prahy rozhodně stojí za návštěvu. Najdete ho dvacet kilometrů jižně od Prahy poblíž řeky Sázavy. Bývalé královské zlatohorní město bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. V budově muzea pocházející z roku 1356 najdete expozice ostrožského kláštera, posázavského trampingu a také těžby zlata. V okolí jsou tři veřejně přístupné štoly s průvodcem. Za vidění stojí i 43 metrů vysoký kamenný železniční most, který je významnou technickou památkou. Už sama jízda Posázavským Pacifikem poskytuje krásný zážitek ze zdejší krajiny.