bila galerie zijeme tvorime mezi plotyVýtvarná tvorba pacientů bohnické psychiatrické nemocnice a reportážní snímky profesionálního fotografa vytvářejí koláž světa dlouhodobě duševně nemocných. Do 12. ledna je možné zdarma navštívit výstavu “Žijeme a tvoříme mezi ploty”, kterou pořádá Městská část Praha 8 a Psychiatrická nemocnice Bohnice. Bílá galerie se nachází ve vstupní hale úřadu v tzv. bílém domě.
Výtvarná tvorba pacientů bohnické psychiatrické nemocnice a reportážní snímky profesionálního fotografa vytvářejí koláž světa dlouhodobě duševně nemocných. Do 12. ledna je možné zdarma navštívit výstavu “Žijeme a tvoříme mezi ploty”, kterou pořádá Městská část Praha 8 a Psychiatrická nemocnice Bohnice. Bílá galerie se nachází ve vstupní hale úřadu v tzv. bílém domě.

IMG 20171120 165847“Jsem ráda, že jsme s nemocnicí v Bohnicích navázali nový druh spolupráce a můžeme nahlédnout do jiného světa,” uvedla radní pro kulturu městské části Praha 8 Jana Solomonová.

Obrazy vznikly v arteterapeutické dílně za období uplynulých pěti let. “Jedná se o pacienty s dlouhodobými a závažnějšími duševními chorobami. Přesto jsou to lidé výtvarně disponovaní, profesionálové, nebo nadšení amatéři. Jedná se o jejich dobrovolnou aktivitu, které pomáháme výtvarným vedením a materiálem,” vysvětlil vedoucí arteterapeut Marek Holub.

Fotograf žijící na Praze 8 Robert Žákovič dokumentoval život v léčebně v letech 1999 - 2000. Za snímek z cyklu Nastal čas získal 2. místo v kategorii reportáž soutěže Czech Press Photo roku 1999.

Bílá galerie v tzv. libeňském bílém domě se nachází v přízemí Úřadu městské části Praha 8 na adrese U Meteoru 6.  Výstava je přístupná v otevírací době úřadu, tedy pondělí a středu od 8 do 18, úterý a čtvrtek od 8 do 15,30 a v pátek od 8 do 15 hodin.

Z dalších připravovaných výstav na Praze 8 bude možné navštívit XV. trienále českého ex libris v Libeňském zámečku. Představí moderní postupy v oblasti grafických technik a grafické práce předních českých umělců a studentů výtvarných škol. Z jejich děl vybrala odborná porota výstavní kolekci nejhodnotnější ex libris. Potrvá od 5. prosince do 12. ledna.