Výstava Pozapomenutá legenda v pražské Artinbox Gallery připomíná tvorbu talentovaného fotografa minulého století Zdenko Feyfara (1913–2001). Vedle snímků magické Prahy expozice představuje i další tematické okruhy autorovy tvorby, zejména fotografie rodné Jilemnice a Krkonoš, snímky ze zahraničních cest a portréty osobností české kultury. Výstava, připravená kurátorkou Nadiou Rovderovou, potrvá do 18. června.

Zdenko Feyfar se narodil v rodině lékaře a amatérského fotografa MUDr. Jaroslava Feyfara v Jilemnici v Podkrkonoší. V roce 1934 pořídil cyklus fotografií z cesty na Podkarpatskou Rus. V letech 1940–1943 studoval obor fotografie u Jaromíra Funkeho a Josefa Ehma na Státní grafické škole v Praze, kde v poválečných letech také sám působil jako pedagog. V roce 1958 reprezentoval československou fotografii na Světové výstavě v Bruselu a získal zde stříbrnou medaili. K jeho nejznámějším tematickým cyklům patří soubor fotografií Krkonoš, několikrát vydaný knižně. Vedle fotografování krajiny a městských scenérií se věnoval rovněž portrétu.

feyfar01

Obr. 1.  Zdenko Feyfar: Portrét hraběnky Valdštejnové, 1955
Obr. 2.  Zdenko Feyfar: Autoportrét, z cyklu Praha – nedělní odpoledne, 1937

Současná expozice, navazující na výstavu Zdenko Feyfar: Praha minulého století, otevřenou v galerii Artinbox v prosinci minulého roku, představuje širší výběr z umělcovy bohaté tvorby. Vedle cyklu pražských motivů prezentuje autorovy typické krajinné motivy, pocházející převážně z jeho milovaných Krkonoš, a dále unikátní snímky z cest na Podkarpatskou Rus (1934) a do Egypta (1959). Velký prostor je věnován portrétní fotografické tvorbě Zdenko Feyfara, zachycující jak podobu obyčejných lidí, tak osobností české kulturní scény (Josef Sudek, Josef Lada, Jan Zrzavý, Vincenc Vingler, Adolf Hoffmeister, Ota Janeček ad.) Nechybí ani snímky, dokumentující atmosféru všedního života v Československu třicátých až osmdesátých let.

Autor: Jiří Bernard Krtička