Výstavou Zdeněk Sýkora 100 připomíná Galerie Zdeněk Sklenář 100. výročí narození významného českého představitele geometrické abstraktní malby 20. století. Minimalisticky pojatá výstava tvoří pendant k loňské retrospektivní expozici umělce, pořádané v téže pražské galerii pod názvem Moje příroda. Aktuální výstavu můžete navštívit do 21. března.

01sykora

Kurátorka Lenka Sýkorová zvolila jako ústřední motiv výstavy obraz Linie č. 220, monumentální malbu akrylem na plátně o rozměrech 2×2 metry, která patří k nejvýraznějším dílům jednoho tvůrčího období autora. Ikonický obraz z roku 2003, jenž diváka zaujme výraznými barvami a proplétáním linií vycházejících z jednoho bodu, demonstruje působení faktoru náhody, charakteristické pro celé období linií. Obraz je trvalou součástí Sýkorova lounského ateliéru a na výstavy je zapůjčován pouze výjimečně. Prostorový koncept výstavy vytvořil architekt Josef Pleskot s cílem přiblížit divákovi atmosféru umělcova ateliéru.

02sykora

Expozici doplňují dvě velkoformátové serigrafie z roku 2006 nazvané Nudná a Pilná a soubor bibliofilií, vydaných nakladatelstvím Aulos v letech 1999–2009 s originálními ilustracemi Zdeňka Sýkory a v grafické úpravě Zdeňka Zieglera. Soubor zahrnuje celkem pět knižních titulů, konkrétně Jan Neruda: Písně kosmické, William Faulkner: Elly, Stephen Hawking a Roger Penrose: Povaha prostoru a času, Karel Hynek Mácha: Máj, Bohumila Grögerová a Josef Hiršal Poezie Struktury Linie. V rámci oslav jubilea byla vydána také kniha Zdeněk Sýkora: Moje příroda, která mapuje vývoj umělcovy tvorby v letech 1942–2009. Autory textů jsou umělcova manželka a spolupracovnice Lenka Sýkorová a architekt výstavy Josef Pleskot.

Autor: redakce