Nacionalistický kvas dává autoritářským vůdcům často neomezenou moc. Absurdní rozhodnutí se mohou projevit i v nepochopitelných zákazech. To ukazuje výstavka v galerii Artery Prague a výšivky s hesly v turečtině a kurdštině, která byla zapovězena ankarským úřadem. Jedním z nich je “Žádné války uvnitř ani vně” na titulní fotografii.

napisy

Úroveň svobody médií umísťuje Turecko na nejspodnější příčky zemí světa. Domácí reportéři si často odpykávají mnohaleté tresty a zahraniční mají omezený přístup k informacím. Dokumentace o popisovaných zákazech se přesto objevila na turecky psaném webu Birgün. Obsahuje i fotografie úředního rozhodnutí s označenými hesly, jejichž zákaz se vymyká rozumu.

“Na zdech tu můžete tedy najít ony fráze, jejichž použití na veřejných shromážděních je tureckými úřady tak důrazně nedoporučováno a jejichž použití na demonstracích mívá za následek jejich násilné rozhánění. Tradiční prvomájový průvod byl v hlavním městě Turecka zakázán právě z důvodů očekávaného použití těchto sloganů, místní samospráva absurdně uvedla, že tyto věty mohou narušit veřejný pořádek, že těmto větám nerozumí a že by tedy bylo lepší, aby se průvod vůbec nekonal,” komentuje smysl výstavy Matouš Horal z galerie Artery Prague.

Turecké úřady si tak například nepřejí, aby se na veřejnosti objevovala hesla: "Nechť jsou propuštěni věznění novináři", "Konec tlaku na tisk", "Stáhnout ruku vlády ze Sýrie", "Ne válce v zemi i jinde", "Smrt fašismu, svobodu lidu", "Žena, život, svoboda" a mnohé další. Automaticky podezřelé jsou nápisy v kurdštině, kdy autor riskuje podezření z podpory terorismu.

V Ankaře jsou demonstrace odpůrců režimu u příležitosti prvního máje tradiční. Také letos při nich byly zatčeny desítky lidí. Úřady zakázaly jakékoliv protesty na hlavním náměstí metropole. K potyčkám s policií docházelo však i na oficiálně povolených místech. V předchozích letech došlo také k obětem na životech. Loni bylo zatčeno dvě stě lidí a policie rozháněla dav slzným plynem a gumovými projektily.