vesmirny poutnik jiri vydraJiří Vydra je nejen talentovaný umělec, ale také báječný člověk. Jeho obrazy jsou ve sbírkách v řadě zemí, on sám žije skromně v domku v malé vesnici Svatá u Berouna. Inspiraci čerpá z jízdy na kole a za nejdůležitější v životě považuje dobrovolnickou pomoc nemocným dětem. Výstava obrazů a soch Vesmírný poutník potrvá do 6. srpna 2017.

 

 

Jiří Vydra je nejen talentovaný umělec, ale také báječný člověk. Jeho obrazy jsou ve sbírkách v řadě zemí, on sám žije skromně v domku v malé vesnici Svatá u Berouna. Inspiraci čerpá z jízdy na kole a za nejdůležitější v životě považuje dobrovolnickou pomoc nemocným dětem. Výstava obrazů a soch Vesmírný poutník potrvá do 6. srpna 2017.

“Zdrojem inspirace pro jeho obrazy je krajina, ve které vyrůstal a kterou si trvale zamiloval. Je to oblast Berounské pahorkatiny a Křivoklátska, chráněná krajinná oblast Českého krasu, plná lesů, vápencových skal, lomů, náhorních ploch s úrodnými poli a loukami, kde v údolích se vine proud řeky Berounky,” popisuje kurátor výstavy Dušan Sedláček.

Na předchozích výstavách zaujaly jeho práce se sklem, které provádí v Nižborských sklárnách. Dělal portréty hudebních skladatelů a řada jeho obrazů je inspirována hudebními díly. Věnuje se také kresbě. Jako sochař pracuje se dřevem i kamenem. Inspiraci čerpá při výletech na kole a má proježděnou celou zemi. Na kole dojížděl i do Prahy v průběhu instalace výstavy.

Již dvacet let pomáhá jako dobrovolník ulevit nemocným dětem v motolské nemocnici. Společně s nimi maluje plátna olejovými barvami. Také na výstavě jsou některé obrazy kolektivním dílem malíře Vydry a jeho malých pomocníků. Pořádal benefiční prodej obrazů ve prospěch dětské onkologie. Jeho aktivitu oceňuje řada lékařů, například profesor Jan Pirk. Ten měl také vystoupit na zahájení výstavy, ale musel se z pracovních důvodů omluvit.

Vernisáž doprovodila zpěvem árií sopranistka Jana Müllerová. Mezi hosty byla sedm a devadesátiletá maminka malíře, který o ní prozradil, že se loni byla potápět v moři v Tunisu. Podpořit autora přišla i jeho kamarádka spisovatelka Jaroslava Pechová. Má s ním společnou lásku ke krajině řeky Berounky. Upozornila na jeho podobnost s Bohumilem Hrabalem, kterého skutečně připomíná jak vzezřením tak naturelem.

Jiří Vydra se narodil 18. ledna 1938 ve Vašírově. Vyučil se zámečníkem v Hořovicích a po vojně pracoval jako topič parní lokomotivy, sedm let jako strojvedoucí. Pražskou konzervatoř absolvoval až ve svých 44 letech. Soukromě se vzdělával ve výtvarném umění a byl žákem akademického sochaře Antonína Lhotáka a malíře Josefa Lhotáka, sochaře Miroslava Pankráce a grafika Vladimíra Kašpara. Kromě malířství se věnoval i sochařství a fotografii. Autor portrétů umělců, zejména hudebních skladatelů. Inspiraci ke své malířské a fotografické tvorbě čerpá převážně z okolí řeky Berounky. - Od r. 1941 žije ve Svaté na Berounsku. (Zdroj životopisných údajů: Středočeská vědecká knihovna v Kladně)

Režisér Ladislav Kaboš natočil pro Českou televizi v roce 1999 dokument o Jiřím Vydrovi s názvem Curiculum Vitae - Vesmírný poutník