velisek galerie kritikuVětšina aktů, které akademický malíř vytvořil za uplynulá dvě desetiletí, bude do 26. listopadu v paláci Adria. Krásné ženy jsou fotorealistickou malbou v životní velikosti zachyceny s přirozenými znaky jako jsou pihy či chlupy. “Chci ukázat, že tohle je ten reálný život,” říká Martin Velíšek k výstavě Nahoře bez, dole taky.

Většina aktů, které akademický malíř vytvořil za uplynulá dvě desetiletí, bude do 26. listopadu v paláci Adria. Krásné ženy jsou fotorealistickou malbou v životní velikosti zachyceny s přirozenými znaky jako jsou pihy či chlupy. “Chci ukázat, že tohle je ten reálný život,” říká Martin Velíšek k výstavě Nahoře bez, dole taky.

IMG 20171031 171555Kurátorem výstavy je odborník na filosofii umění a univerzitní profesor Miroslav Petříček. “Právě proto, že Martina velmi dlouho znám, tak mám možnost poznat malířství mnohem intimnějším způsobem, než kdybych se jen díval po galeriích. U jeho obrazů medituji o nedokonalosti dokonalého. Navíc tam cítím něco, co by se v antice nazvalo vědoucí úsměv,” popsal svůj vztah k Velíškově tvorbě Miroslav Petříček.

Zobrazené ženy nejsou modelky a jejich ztvárnění je naprosto realistické. Divák může vysledovat pihy, chlupy na rukou, modřinu či neopálené pruhy pod plavkami. Většina z nich jsou kamarádky a známé z malířova okolí.

“Jel jsem v tramvaji s krásnou holkou, za kterou se všichni chlapi otáčeli. V momentě kdy začala odpovídat svému spolucestujícímu, tak se ukázalo, že je hluchoněmá. Až odpudivý neartikulovaný hlas ostře kontrastoval s její krásou. Tím se mi otevřel skutečný svět,” popisuje jeden z okamžiků inspirace Martin Velíšek.

Martin Velíšek se narodil 6. listopadu 1968 v Aténách. V roce 1996 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, v roce 2003 získal titul PhD a v roce 2014 habilitoval docentem. Učí na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Samostatné výstavy měl v České republice, Německu, Francii, Velké Británii a Lucembursku. Získal řadu ocenění za grafiku a design. S filosofem Miroslavem Petříčkem vydal  knihu Pohledy (které tvoří obrazy). Článek k předchozí výstavě: Martin Velíšek mlčky zastavuje čas v galerii Václava Špály