Pestrá přehlídka zahrnuje 122 historických, moderních i současných děl. Obrazový katalog a informace k jednotlivým předmětům si můžete zdarma stáhnout či vytištěný zakoupit. Nebude chybět ani charitativní aukce ve prospěch čtyř vážených neziskových organizací. Výstavu bezplatně zpřístupnila aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery ve výstavní síni Mánes od 20. ledna do 3. února mezi 10 a 18 hodinou. Aukce proběhne v neděli 4. února od 14 hodin.

aukce manes

Nejcennějším obrazům vévodí pradleny od Toyen s vyvolávací cenou 3 950 000,- Kč. Druhým nejdražším obrazem je Bouře ve Fécamp Josefa Šímy. Klasický Joža Úprka a jeho etnografický dokument Moravského Slovácka. Roztomile strašidelné obrazy Vodník a Upír odchází namaloval Jaroslav Panuška. Studie Hudba (1930) Františka Kupky je předlohou významného obrazu z muzea moderního umění v Paříži. Mezi objekty jsou model sochy svatého Václava na koni od Josefa Václava Myslbeka či jediný odlitek sochy Múza Olbrama Zoubka. K zajímavostem patří porcelánová kubistická dóza Pavla Janáka, který kromě porcelánu navrhoval například Libeňský a Hlávkův most. Z těch zahraničních je to objekt Modrý stůl francouzského konceptuálního umělce Kleina Yvese, který řekl “modrá je nekonečná hloubka nebes, vyplňuje duchovní energií prostor mezi předmětem a pozorovatelem, vede k transcendentním zážitkům.” A to je jen malá ochutnávka zažitků, které vás čekají tento týden v Mánesu.

Tradičně je zařazena i charitativní součást aukce, jejíž výtěžek bude věnován podporu neziskových organizací. Tentokrát Nadačního fondu Filipa Venclíka (pomoc obětem trestných činů), Domova sociální péče Hagibor (zařízení se zvláštním zřetelem na potřeby obětí holocaustu), Czech National Trust (organizace pro obnovu historických památek) a Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci (péče o seniory v domácím prostředí). Pro každou z uvedených aktivit se bude dražit několik děl. Je mezi nimi jediná fotografie výstavy a to signovaný snímek Karla Cudlína z ukrajinského venkova. Obraz s mystickým nádechem z počátku tvorby Jaroslava Róny se začne dražit již na dvanácti tisících.

Pravost děl je zajištěna v první řadě zkušeností pořadatele na trhu s uměním. V případě jakýchkoliv pochybností jsou vypracovány znalecké posudky a dochází i na rentgenování plátna. Nad celým projektem bdí pětice předních odborníků. Specialistka na dílo Adolfa Loose Alena Havlíková, historici a teoretici umění profesor Jaromír Zemina a profesor Tomáš Vlček, bývalý ředitel Národní galerie Jiří Machalický a mezinárodně uznávaný znalec Vladimír Lekeš. Posledně jmenovaný dříve pro server Novinky.cz uvedl, že každý padělek se dá stoprocentně odhalit.

Adolf Loos Apartment and Gallery