oko festDvacet pět výtvarníků, které spojuje zkušenost s duševní nemocí, ukazuje svá díla na lodi v (A)VOID Floating Gallery výstavou Ta-jemná zákoutí mysli. Probíhá v rámci festivalu s názvem OKOfest vol.1 – Na stejné vlně.  Bude zde přístupná každý den odpoledne a večer (v době otevření baru) do 23. července. Poté má další rok a půl putovat po šesti městských částech.

 

 

Dvacet pět výtvarníků, které spojuje zkušenost s duševní nemocí, ukazuje svá díla na lodi v (A)VOID Floating Gallery výstavou Ta-jemná zákoutí mysli. Probíhá v rámci festivalu s názvem OKOfest vol.1 – Na stejné vlně.  Bude zde přístupná každý den odpoledne a večer (v době otevření baru) do 23. července. Poté má další rok a půl putovat po šesti městských částech.

Hlavním partnerem projektu je organizace psychosociálních služeb Fokus. Její ředitel Pavel Novák na vernisáži popsal, že na začátku své kariéry jako ošetřovatel v léčebně Kosmonosy měl možnost poznat řadu umělců, například známého surrealistu Karla Šebka. Tyto okamžiky pro něho byly natolik inspirativní, že ovlivnily i jeho rozhodnutí pokračovat v práci v oblasti duševního zdraví. “Tato výstava je pro mne úžasné setkání s lidmi, kteří zažívají věci obtížněji než ostatní a promítají své zážitky do dokonalých obrazů,” říká Pavel Novák.

Organizátoři chtějí bořit škodlivé mýty o duševním zdravím a proto jsou přehledně popsány v katalogu výstavy. Vyzývají: Pomozte nám šířit fakta vyvrátit mýty. Duševní onemocnění může potkat každého a nevypovídá samo o sobě nic o charakteru člověka. Méně než polovině nemocných se přitom dostane odborné pomoci a často zažívají nepochopení od svého okolí. Z duševní nemoci se přitom často lze uzdravit, nebo alespoň s ní vést uspokojivý život. Možností je mnoho a nejsou to jen léky, ale také psychoterapie nebo sociální služby. Mýtem je údajná nebezpečnost nemocných, naopak se sami mohou stát snadněji terčem násilí. Většina jich přitom s patřičnou podporou může žít ve svém přirozeném prostředí a případně dosáhnout úspěchu.

Zážitková Psycholampa designérky Anny Marešové a režisérky Kláry Jakubové je doprovodnou akcí výstavy. V psycholampě si nasadíte sluchátka díváte se do tabletu. Na videu probíhá situace paranoidního schizofrenika při návštěvě pošty. Běžné pohledy lidí vnímáte vztahovačně a do toho z vaší hlavy zaznívají hlasy. Při předložení občanky vás možná úřednice kontroluje v nějaké databázi...