To nejlepší z dvou tisíců obrazů Kamila Lhotáka představuje Obecní dům

Přísný výběr stovky nejkvalitnějších děl převážně z vrcholného období umělcovy tvorby provedl tým kurátora Jakuba Sluky. Téměř padesát zapůjčitelů tak umožní pořádání výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva, která potrvá v Obecním domě do 22. dubna 2018. Úspěšný a neobyčejně plodný malíř a ilustrátor se přitom vypracoval jako samouk.

1Kamil Lhoták v roce 1923 navštívil se svou maminkou v Obecním domě výstavu francouzského umění. Tento zážitek považoval za zásadní ovlivnění své tvorby. Do secesní budovy rovněž chodil na koncerty.  

Projekt volně navazuje na předchozí dvě výstavy v Museu Kampa a v Severočeské galerii v Litoměřících. Kurátor výstavy Sluka se svým týmem expozici připravoval přes rok. Získal pro spolupráci třicet soukromých sběratelů a sedmnáct státních institucí. Devatenáct obrazů se objevuje na veřejnosti vůbec poprvé. Například obraz Soupeři s roku 1940 či Vejce ptáka moa, který patřil básníku Halasovi. Při pátrání po obrazech často organizátoři výstavy naráželi na falzifikáty. Čtrnáct obrazů je ze sbírky Národní galerie v Praze.

Samostatnou kapitolu výstavy tvoří umělcův vztah k ženám. Anička Šifrová byla nenaplněná láska umělcova života. Tuto tragicky zesnulou dívku zobrazil na desítce olejomaleb. Měl v oblibě postižené ženy. Přátelil se s francouzskou bezrukou malířkou, která malovala nohama. Sám prodělal v dětství obrnu a v jeho tvorbě se objevují postavy s chybějícími končetinami. Tvořit docházel i do Jedličkova ústavu.

Výstava je rozdělena na devět témat s názvy: Zmizelé město, Balóny a létání, Ženy, Portréty přátel, Surrealismus, Sport, Krajina oživená stroji, Svět Julese Vernea a Motivy Francie. Výběr děl je zaměřený na kvalitu a odvíjí se od vrcholného období malířova života. Charakteristickým opakujícím se motivem je žlutočervený míč. Zejména z období nedostatku za druhé světové války se objevují netradiční materiály jako roleta, tapeta nebo krabice od bot.

Součástí výstavy je promítání absolventského filmu Karla Vachka s názvem Malíř Kamil Lhoták. Trvá asi šest a půl minuty a vznikl v roce 1959. Mistra zde můžete vidět mimo jiné při jízdě na oblíbeném skútru. Kvůli jeho nadšení pro cyklistiku jsou ve vstupní hale instalovány historické bicykly.

Vychází 160ti stránkový katalog od Ateliéru Půda a čtrnáct pohlednic. Katalog obsahuje soupis všech děl Kamila Lhotáka, protože autor si vedl velmi podrobné záznamy. Ročně byl schopný namalovat i přes dvě stě obrazů.  

Kamil Lhoták se narodil 25. července 1912 v Praze. Absolvoval gymnázium a na přání matky studoval práva. Jako nadšený samouk však žil výtvarným uměním. Byl zakládajícím a význačným členem Skupiny 42. Namaloval přes dva tisíce olejomaleb a ilustroval čtyři stovky knih. Zemřel 22. října 1990 ve věku 78 let. Jeho osobností se zabývá také Spolek přátel Kamila Lhotáka.

Fotografie obrazů poskytl pořadatel výstavy - Retro Gallery