miloslav troup 150pxVelká retrospektivní výstava Miloslav Troup - 100 let bude v Obecním domě probíhat od 15. června do 15. září 2017. Zahrnuje 121 obrazů a 228 ilustrací. Organizátoři výstavy chtějí dosáhnout docenění jedné z nejoriginálnějších osobností českého umění druhé poloviny dvacátého století. K jeho počinům patří například portrét první dámy USA Jacquelin Kennedyové.

 

 

Velká retrospektivní výstava Miloslav Troup - 100 let bude v Obecním domě probíhat od 15. června do 15. září 2017. Zahrnuje 121 obrazů a 228 ilustrací. Organizátoři výstavy chtějí dosáhnout docenění jedné z nejoriginálnějších osobností českého umění druhé poloviny dvacátého století. K jeho počinům patří například portrét první dámy USA Jacquelin Kennedyové.

Převážná většina vystavených obrazů je z pozůstalosti, další zapůjčili soukromí vlastníci a čtyři krajské galerie. Součástí expozice jsou i ilustrace, dva gobelíny a nábytek. Archivní materiál ukazuje dobové fotografie, korespondenci a návrhy děl. Ve videoprojekci je možné vidět kostelní vitráže. Prasynovec malíře Mikoláš Troup je hudební skladatel a vytvořil skladbu, která doprovází zážitek z výstavy.

Kurátorka Šárka Belšíková ho popisuje jako člověk skromného a uzavřeného: “V korespondenci z Paříže, kde strávil pět let, uvádí, že nemá čas na kavárenský život a musí tvořit. Když neměl na co malovat, tak stříhal prostěradla. Přesto mu Francie ukázala barvu a od té doby jeho obrazy září.” Jeho synovec Zdeněk Troup uvádí jako životní chybu, že se z Francie vrátil od slibné kariéry do komunistické totality. Troupovo dílo obdivoval například František Kupka, spolupracoval i s Marcem Chagallem a dalšími předními umělci. Kdyby zůstal, nemohl by se vrátit domů a možná by už nikdy neviděl rodiče. Jeho sourozenci, kteří emigrovali do Spojených států ho přemlouvali, aby se nevracel.

Z francouzské korespondence Miloslava Troupa: “Já nechci tady být a žít nějak nákladně, chci, abych měl jen to nejnutnější, ale aby mi zbylo hodně času na malování a studování. Abych nezapomněl, ten profesor F. Kupka bude mít asi za měsíc výstavu v Prase, v Mánesu. Taky 21. září mu bude 75 let a tak prý se mám přijít pořádně najíst. Tak jeho kritika mne opravdu potěšila, že je to takový odborník, a pak starý zkušený člověk.”

Výrazný francouzský vliv mu v Praze padesátých let příliš nepomohl a přes rozsáhlé dílo nevešel v zaslouženou známost. To se snaží napravit Společnost TROUP 2017. Vznikla v roce 2004 s cílem oslavit výročí sto let od narození Miroslava Troupa, které si připomínáme letos 30. června. Současně se stará o odkaz umělce, pořádá výstavy a vydala katalog. Jejím předsedou je synovec autora Zdeněk Troup.

Doprovodný program výstavy slibuje komentované prohlídky s oběma kurátory, 21. července s Ivo Binderem a 9. září s Šárkou Belšíkovou. V křížové chodbě Strahovského kláštera se 9. listopadu otevře expozice Troupových děl se sakrální tématikou. Koncem roku má vyjít velká monografie.

                                                                                                            miloslav troup

 

 

 

Miloslav Troup (30. 6. 1917 - 22. února 1993) se narodil v Hořovicích. Vyučil se knihařem a poté studoval na Státní uměleckoprůmyslové škole. V letech 1945 - 49 pobýval v Paříži v rámci studijního stipendia. Jeho dílo zahrnuje na 700 obrazů a 3000 ilustrací. Tvořil nejrůznějšími technikami a navrhoval vitráže pro kostely. Zabýval se knižní ilustrací a výtvarně doprovodil na 140 knih.