Rytíř Řádu umění Richard Deacon vystavuje v městské knihovně

Výstava Free Assembly je přístupná od 13. dubna do 17. září 2017, denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek do 20 hodin. Najdete ji ve druhém patře Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze 1 v Galerii hlavního města Prahy. Vstupné je 120 Kč, studenti 60, senioři 30.

Galerie hlavního města Prahy — Městská knihovna, 2. patro

Info na stránkách galerie:

www.ghmp.cz/richard-deacon-free-assembly/


Jednoho z největších žijících sochařů pozvala do Prahy Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hlavního města Prahy. Je to jeho první samostatná výstava v České republice i ve východní Evropě. Díla za uplynulých třicet let jsou vyrobena ze dřeva, kovu, polyesteru či keramické hlíny. V 90. letech začal s ohýbáním dřeva.

“Fascinovalo mne,
že mohu vzít kus dřeva a zkroutit ho jako hadr
a něco z toho vznikne,”

říká Richard Deacon.

Některé rozměrné plastiky jsou vystaveny na soklech, aby jejich váhu zvládla nosnost podlahy.

Původní záměr byl převzít výstavu z Essenu a představit jen některé kresby a drobné plastiky. Když Deacon prohlédl prostory galerie, rozhodl se představit v plné síle a zapůjčit většinu díla ze svého majetku. Transport z různých sbírek by jinak byl neúnosně nákladný. Aktuálně vystavuje v San Diegu, Paříži a zahajuje výstavu v Middlehamu. Pražská instalace je tak jeho čtvrtým současně realizovaným projektem.

“V těchto prostorách byla před třiceti lety vystavena tři moje díla.
Nyní se pokusím doplnit chybějících třicet let. Spolupracoval jsem
zde s fantastickým týmem. Je náročné rozměrná díla dopravit a
dostat do úzkých prostorů. Lidé z městské galerie si s tím
poradili s elegancí a velice profesionálně,” 

říká Deacon.

Je to primárně sochařská výstava doplněná kresbami. Kresby prezentují archiv, jsou zde i monumentální díla, ale také drobné věci. Kurátor Julian Heynen se s umělcem zná již od roku 1986 a první výstavu spolu připravili v roce 1987. Letos tak slaví třicet let spolupráce. Z té doby pochází nejstarší dílo výstavy plastika Rozbouřené vody. Richard Deacon vystavuje od poloviny 70. let a řeší formy v post-tradiční epoše. Předchozí performance a jiné silně experimentální styly ze 60. let posunuly výtvarné umění do jeho limitů.

“Deacon se však drží materiálnosti
a svojí tvorbou dokázal, že socha
a sochařství nejsou věcí minulosti.
Díla jsou velmi inspirující a životná,”

uvádí kurátor Julian Heynen.

Žádanost jeho tvorby dokazuje i současná zakázka na přípravě mostu v Bělehradě. Spolu s ním na projektu již dvanáct let pracuje bělehradský umělec Mrdjan Bajic. Nyní se most se sochařskými prvky začal konečně stavět.


richard deacon

Richard Deacon se narodil v roce 1949 ve Walesu ve Velké Británii. Vystudoval umění na třech vysokých školách a na několika včetně zahraničních přednášel. Poprvé vystavoval samostatně v roce 1978 v Londýně. V roce 1987 získal prestižní Turnerovu cenu, kterou každoročně jednomu umělci uděluje britská galerie Tate. Je nositelem Řádu umění a literatury jako rytíř a komandér, který uděluje francouzský ministr kultury. Trvale žije v Londýně.