skolska 28 sexposedDo 20. srpna probíhá v galerii Komunikačního prostoru Školská 28 na Praze 1 kolektivní výstava Sexposed. Ta se dotýká tématu lidské sexuality, zranitelnosti a nemoci. Festival podpoří i další akce výtvarníků. Téma gay a lesbické lásky v umění je takřka odvěké a věnuje se mu řada umělců a galerií.   

Do 20. srpna probíhá v galerii Komunikačního prostoru Školská 28 na Praze 1 kolektivní výstava Sexposed. Ta se dotýká tématu lidské sexuality, zranitelnosti a nemoci. Festival podpoří i další akce výtvarníků. Téma gay a lesbické lásky v umění je takřka odvěké a věnuje se mu řada umělců a galerií.

Přehlídku obrazů a soch jedenácti umělců najdete ve dvoře na adrese Školská 28 a bude přístupná každý den kromě úterý a čtvrtku mezi 11 a 17 hodinou a to zdarma.  Výstava je putovní a má přiblížit tvorbu absolventů uměleckých škol v prostředí jiných vysokoškolských oborů. Proběhla proto již například na lékařské fakultě na Praze 5.

Prague Pride 2017 podporují i další umělci a výstavní prostory. Do 11. října bude ve veřejném prostoru pod Letenskými sady v galerii Artwall umístěna instalace Michelle Adlerové Výchova k přirozenosti. Ondřej Růžička představuje své fotografie v Qcafé na výstavě Svatí mučeni touhou. Kreativní workshop pro queer a trans mladé lidi proběhne 9. srpna v Langhans centru Člověka v tísni. Tentýž den tu bude i diskuze na téma queer komiks a aktivismus.

Pochod hrdosti pořádaný v Praze od roku 2011 vyjde z Václavského náměstí v sobotu 12. srpna v půl dvanácté po obvyklé trase na Letnou.

 

LGBT ve světě a historii umění

Do října letošního roku probíhá v londýnské galerii Tate Modern výstava Homosexuální britské umění mezi lety 1861 a 1967. Ukazuje vesměs konspirativní projevy lásky v zemi, kde si do roku 1967 museli homosexuálové vybírat mezi hormonální “léčbou” a vězením.

Ve světě je řada galerií přímo zaměřených na LGBT tvorbu. Je to například Leslie-Lohman Museum of Gay and Lesbian Art v New Yorku se stálou sbírkou více než 1300 předmětů. Dějiny homosexuality mapuje od roku 1985 Schwules Museum v Berlíně.

Za připomínku rozhodně stojí autor duhové vlajky Gilbert Baker.  Symbol LGBT hnutí vytvořil v roce 1978 v San Francisku. Americký umělec a aktivista za práva homosexuálů zemřel letos na jaře ve věku 65 let.

Nejznámějším malířem se stejnopohlavní orientací byl Leonado da Vinci. V roce 1476 mu hrozil až trest smrti za styk s prostitutem. Ačkoliv vyvázl s mírným potrestáním, stal se uzavřeným a údajně z toho důvodu jeho vynálezy nenašly uplatnění. Vyznavačem mužské krásy byl také Michelangelo, autor slavné sochy Davida. Lesbickou lásku zase zobrazovala vysoce ceněná česká malířka Toyen, avšak její preference nejsou jinak doloženy.

Na dané téma lze nalézt zajímavé zdroje. Česká televize natočila v roce 2008 dokument Homosexualita v umění. Profesor Martin C. Putna v roce 2012 vydal knihu Homosexualita v dějinách české kultury. Řadu informací v angličtině najdete v sekci umění na stránkách glbtq project.