Nejoceňovanější žijící malíř Gerhard Richter v Paláci Kinských

Německý malíř Gerhard Richter zahájil svou první retrospektivní výstavu ve středovýchodní Evropě. V Paláci Kinských bude k vidění od 26. dubna do 3. září 2017 a otevřeno je denně od 10 do 18 hodin. V celém druhém poschodí paláce se představí více než sedmdesát obrazů.

Web výstavy: www.ngprague.cz/exposition-detail/gerhard-richter/

Před dvěma lety se Národní galerie domluvila s Goethe-Institutem a německým velvyslanectvím na pořádání této výstavy.

“V uplynulých desetiletích u nás nebyl téměř známý a to chceme napravit. Pro mne je jeho výstava oslavou malířství, které není bezobsažné, ale velmi hluboké a má silné humanistické poselství,” uvedl ředitel Jiří Fajt.

Richter navštívil Prahu před čtyřmi lety a velmi mu učarovala.

“Ze západního Německa jsem zvyklý hlavně na zničená města a historická Praha mne opravdu překvapila,” říká.

Tím spíše přistoupil na přípravu pražského projektu a sám se zapojil aktivně, včetně diskuse nad trojrozměrným modelem výstavy. Ředitel galerie Jiří Fajt mu nejdříve navrhl prostory Veletržního paláce, ale tam se výstava podle autora architektonicky nehodila. V roce 2016 představil sérii fascinujících barevných abstrakcí, které jsou zastoupeny cyklem sedmi kusů. Jedním z obrazů je také typická fotorealistická rozoostřenná malba Strýček Rudi, na které je zobraze autorův strýc v nacistické uniformě. Richter byl jedním z prvních německých umělců, kteří stinnou stránku německých dějin reflektovali. Předlohou jeho děl jsou často ostré fotografie, které specifických způsobem fotorealisticky maluje se znatelným rozostřením. Abstrakce tvoří asi dvě třetiny jeho tvorby, která čítá celkem na tři tisíce obrazů. V průběhu výstavy bude instalován také slavný obraz Ledovec, který byl nedávno vydražen za více než půl miliardy korun.

Projekt je součástí Česko-německého kulturního jara 2017 jako oslava dvacetiletého výročí podepsání deklarace z roku 1997.

“Je to náš největší projekt v oblasti výtvarného umění za 26 let existence,” řekl ředitel Goethe-Institutu Berthold Franke. Souběžně probíhající výstavou je Logik německého malíře Eberharda Havekosta v pražském Rudolfinu. Chargé d´affaires Spolkové republiky Německo Hansjörg Haber sdělil: “Česko-německé jaro nemá být jen inventura, ale má podpořit nové projekty. Richter svou tvorbou ovlivnil celou řadu umělců, včetně Havekosta,” říká.

gerhard richter

 

Gerhard Richter se narodil 9. února 1932 v Drážďanech. Živil se jako grafik a malíř nástěnných maleb. V roce 1961 emigroval do západního Německa a získal stipendium na státní akademii umění v Düsseldorfu. První měl v roce 1963, poté vystavoval v USA a dalších zemích. Dvanáct let působil jako profesor na Akademii v Düsseldorfu. Žije v Kolíně nad Rýnem.