Na výlet za uměním do Nové perly ve Vraném nad Vltavou

Pár kilometrů za Prahou v krásné přírodě vltavských břehů se rozkládá Vrané nad Vltavou. V budově bývalých papíren tu již třetím vzniká alternativní národní galerie. Její bohatý program a svobodná atmosféra uměleckého prostředí je dobrým důvodem pro návštěvu středočeské obce. Přijměte náš tip na výlet spolu s pozvánkou na kulturní akce a pamětihodnosti. nrodn galerie v perle

Aktuálně zde akademický malíř Martin Kuriš vystavuje pod názvem Nejistá idyla dvacet pět rozměrných (většinou 280x200 cm) olejomaleb. Jedná se průřez dílem od roku 1993 do současnosti. Ve vitrínách jsou pak umístěny jeho kresby na papír. Výstava potrvá do 16. září. Je doplněna o skleněný objekt slovenského výtvarníka Dalibora Bači.

Fotograf Ibra Ibrahimovič, který je držitelem hlavní ceny Czech Press Photo za fotografii roku 2003, bude vystavovat svá díla na výstavě Obrazová příloha ke ztracené mapě Velké práce na Severu. Ta bude probíhat od 29. července do 23. září 2017.

Samostatným zážitkem je možnost prohlédnout si industriální prostor bývalé papírny založené Bohumilem Haasem v roce 1837. Současná podoba objektu se nezměnila od poslední velké rekonstrukce v roce 1965. V roce 2000 podnik zkrachoval, stroje byly demontovány a dílo zkázy dokonaly povodně v roce 2002. Přesto zde zůstala řada pozoruhodných zařízení, hala má zvláštní atmosféru a díky dobré akustice je využívána také pro koncerty a divadlo.

První tři dny v září zažije papírna již třetí ročník Festivalu nahých forem. Performeři se svlékají již od sedmdesátých let a jejich těla i gesta jsou stará. Proto první den festivalu proběhne konference na téma stárnutí. Sobota slibuje blok performancí, instalací, workshopů i koncertů. Na všeobecné nahotě prý budou participovat i diváci. V neděli proběhnou opět perfomance, projekt Obří peřina a také nahé koupání. Prostě se máte na co těšit. Kromě této největší akce se však v Perle koná řada dalších programů a za návštěvu samozřejmě stojí i samotná galerie.

Kulturní prostor v bývalých papírnách provozuje nakladatelství Divus, jehož majitelem je Ivan Mečl. V roce 2013 získal cenu Věry Jirousové, která je udělována kritikům výtvarného umění. Do Vraného se přestěhoval v roce 2014 se svým podnikem a společně s dalšími kolegy tu vytváří jakousi uměleckou vesničku. Ambiciozní záměr stojí především na dobrovolné práci a darech. Probíhají brigády pod názvem Špinavá práce, kdy dobrovolníci pomáhají se stavebními úpravami, za to mají nocleh a nějaké pivo zdarma. Materiál se kupuje z darů jednotlivců na konto neziskového spolku.

Pro občerstvení slouží kavárna Perla přestavěná z bývalé vrátnice. Kromě dobré kávy, piva z malého pivovaru, polévek a zákusků, zde můžete nakoupit také literaturu o umění z produkce Divusu. Otevřeno má stejně jako galerie od středu do neděle mezi jedenáctou a dva a dvacátou hodinou.

Doprava mašinkou z Prahy vás přijde tam i zpátky na třicet korun, pokud máte lítačku. Užijete si romantickou jízdu povltavskou krajinou. Ještě lepší volba může být cyklovýlet, protože od Smíchovského lihovaru vám vede cyklostezka po březích Vltavy až na místo. Pro spojení s protějším břehem je možné využít přívoz. Za zastavení v obci stojí také kostelík svatého Jiří se zajímavou márnicí. V jeho sousedství se nachází stará obecní škola, která dnes slouží ke kulturní a spolkové činnosti. Nadšence techniky a vodních děl bude zajímat zdymadlo s vodní elektrárnou z roku 1936. Z novodobé výstavby pak stojí za zmínku budova továrny Megafyt, za kterou její autor Josef Pleskot získal čestné uznání Obce architektů v roce 1993.

Vrané nad Vltavou

Vranský manifest

Každá vesnice potřebuje svoji národní galerii! Postav si ji i ty! Na záchodě, na louce a potoce. Nikdo ti nemůže bránit. Národní galerie je všech. Přidej se k opravdovému mýcení centralistických tendencí a pozvi nás na svou přehlídku krásy i ohyzdnosti. Žádej zapůjčení prací mistrů i zapadlých géniů ze zaprášených depozitářů, kde marně čekají až si na ně kurátoři - úředníci vzpomenou. Chceme to všechno vidět, než chcípneme v ohnivém víru dvou zbylých ročních období! Otevři své národní divadlo a žádej i národní umělce, kteří zahazují svůj talent v televizních taškařicích. Žádej cokoliv, ať je z bezpráví všepráví. Ať zhyne nový svět, který tak rychle zestárl a zasmrádl. Ať je po našem a ne po jejich!