frantisek skala jizdarna 150px1Od 10. března 2017 je přístupná výstava s prostým názvem “František Skála Jízdárna” v Národní galerii u metra Malostranská. Základní vstupné činí 200 Kč, pro důchodce, studenty a další platí sleva sto korun. V průběhu výstavy až do 3. září proběhne série komentovaných prohlídek po vedením autora. 

Otevřeno je od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin.

 

Od 10. března 2017 je přístupná výstava s prostým názvem “František Skála Jízdárna” v Národní galerii u metra Malostranská.
Základní vstupné činí 200 Kč, pro důchodce, studenty a další platí sleva sto korun.
V průběhu výstavy až do 3. září proběhne série komentovaných prohlídek po vedením autora.
Otevřeno je od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin.

http://www.ngprague.cz/exposition-detail/frantisek-skala-jizdarna/

 

Instalací se podařilo rozčlenit značný prostor Valdštejnské jízdárny. Je možné volně procházet řadu dočasně vybudovaných pavilonů z dřevotřísky a hobry. Některé jsou uvnitř osvětleny přirozeným světlem okny z Valdštejnské zahrady. Jinak je celá jízdárna zatemněna a pracuje se zde hodně s osvětlením reflektory i vlastním světlem exponátů.

Fascinující mnohotvárnost

Návštěvník může mít při postupu výstavou pocit, jakoby si prohlížel soubor několika různých umělců. Jednotlivé pavilony se od sebe zásadním způsobem liší atmosférou a výtvarnými technikami. Skála si pohrává s velkým formátem i nenápadnými detaily. V obrovitém Zubu času mohou ti nejpozornější najít drobnou špehýrku odhalující roztomilou scenérii. Propracovaná a řemeslně zvládnutá díla střídají objekty, kterými jako by si autor tropil legraci. Třeba na použitém brusném kotouči položená stará malířská štětka. Jako zjevení působí několikametrový Duch lebky, který se jednou za dvacet minut k překvapení návštěvníků nafoukne.

Muž mnoha řemesel

V jízdárně je bohatá přehlídka dovednosti a umu. Mnohametrové plátno vyvolává otázku v jak velkém hrnci bylo možné vytvořit tak rozměrnou batiku. Obří trojnožka je ukázkou precizní svářečské práce. Pozlacený plech, průsvitný laminát, elektronický odpad, mechanické stroje… Neobvyklé techniky jako vyřezávané sochy z plastu či samorosty vzrostlých stromů jsou přehlídkou nápadů záměru i způsobu realizace. Vlastnoručně vázané a zdobené deníky pak ukazují cestovatelské počiny z řady zemí světa. Ostatně některé jeho techniky jako by byly inspirovány domorodými obyvateli vzdálených končin a člověk si chvílemi připadá jako v etnografickém muzeu.

Skála for president!

Ačkoliv sám tvrdí, že prezidentem se stát nechce, oznámil tisícovce účastníků vernisáže svou kandidaturu. Jeho početní přátelé by ho jistě volili a určitě by se jednalo o kulturnější osobnost než je současná hlava státu. Miloše Zemana nemá František Skála rád a stydí se za něj. Ideálně by si představoval na hradě Šimona Pánka.


skala     

František Skála se narodil 7. února 1956 v Praze. Vystudoval řezbářství na střední uměleckoprůmyslové škole a televizní a filmovou grafiku na UMPRUM. Kromě sochařství, malířství a ilustrace se věnuje také hudbě. Je zakládajícím členem známé umělecké skupiny Tvrdohlaví. Působí v hudební skupině Finský Barok. Za svou tvorbu obdržel v roce 1991 Cenu Jindřicha Chalupeckého a v roce 2010 Cenu Ministerstva kultury. Jeho manželka Eva Skálová se podílela na realizaci výstavy.
http://www.frantaskala.com/